Oborniki: tak szpital traci płynność finansową

Autor: naszemiasto.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2017 17:57

Jeszcze dwa lata temu SP ZOZ w Obornikach uzyskiwał dodatni wynik finansowy. W 2017 r., do października, szpital ma 1,4 mln zł strat. Zasadnicze powody to wzrost najniższych wynagrodzeń i cen, a także rozbudowa lecznicy, która zwiększyła koszty jej utrzymania.

Największy wpływ na kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej szpitala ma wzrost najniższych wynagrodzeń i cen. Fot. PTWP

Sytuacja szpitala jest tak niepokojąca, że w tej sprawie został zwołana dodatkowa sesja rady powiatu. Jak wynika z przedstawionej radnym informacji, szpital traci płynność finansową, a podstawowym problemem ekonomicznym jest wysoki poziom zobowiązań. Kwotę zobowiązań wymagalnych stanowią zobowiązania cywilno-prawne z tytułu zakupu leków i sprzętu jednorazowego.

W opracowaniu przedstawionym radnym, a przytaczanym przez portal naszemiasto.pl, wskazano, że wśród poradni największe straty przynoszą diabetologiczna, endokrynologiczna i ginekologiczno-położnicza, co związane jest z wysokimi kosztami badań diagnostycznych.

Z uwagi na znaczne ceny leków w przeliczeniu na pacjenta, wysokie są koszty utrzymania oddziału OIOM. Koszty utrzymania oddziałów dziecięcego, chirurgicznego i wewnętrznego wzrosły w związku z powiększeniem ich powierzchni użytkowej, a także z podwyższeniem wynagrodzeń.

W 2017 r., do października, szpital odnotował 1,4 mln zł strat. Kontrakt szpitala w Obornikach, jak i już częściowo ryczałt związany z wprowadzeniem sieci szpitali opiewają na kwotę 22 mln zł.

Największy wpływ na kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej szpitala ma wzrost najniższych wynagrodzeń i cen, a także znaczna rozbudowa lecznicy, która zwiększyła koszty jej utrzymania. Bez rozbudowy szpital jednak nie spełniałby wymogów i nie mógłby funkcjonować - podaje portal naszemiasto.pl

Uruchomienie oddziału paliatywnego, elastyczne delegowanie pielęgniarek między oddziałami, wdrożenie skutecznego systemu budżetowania, kontrole limitów badań i bieżące monitorowanie kosztów, to najważniejsze z rozwiązań zaproponowanych w planie naprawczym, które mają przynieść poprawę sytuacji finansowej szpitala.

Więcej: naszemiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum