×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Obniżona wycena świadczeń już po podpisaniu aneksu. Lekarze wypowiedzą kontrakty?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia07 stycznia 2014 16:44

Małopolski OW NFZ dziś zacznie sprawdzać, ile jest w regionie placówek medycznych, które podpisały aneksy na leczenie, zanim prezes Funduszu obniżyła wycenę niektórych badań i procedur nawet o 30 proc - informuje Gazeta Wyborcza.

Obniżona wycena świadczeń już po podpisaniu aneksu. Lekarze wypowiedzą kontrakty?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Małopolski NFZ chwalił się już na początku grudnia, że podpisał aneksy na świadczenia w 2014 r. ze wszystkimi placówkami. Fundusz pieniędzy na podwyżki nie miał, dlatego kontrakty zostały zawarte na podstawie ubiegłorocznych cenników.

Aneksy zostały parafowane. Po 1 stycznia do lekarzy dotarło, że 19 grudnia prezes NFZ podpisała zarządzenie, które zmienia wycenę świadczeń. Niektóre z nich zostały obniżone nawet o 30 proc.

Np. w chirurgii jednego dnia wycena zabiegów endoskopowe jelita grubego została zmniejszona z 32 punktów na 20. Przy takiej przecenie małe ośrodki nie są w stanie się utrzymać. Niektórzy lekarza zapowiadają, że będą musieli wypowiedzieć kontrakt. Są oburzeni takimi praktykami, że Fundusz siada z nimi do rozmów, podpisuje umowę, a potem porozumienie zostaje zmienione, bo 19 grudnia, na kilkanaście dni przed końcem roku, centrala zmienia zasady gry.

Jeśli prywatne przychodnie wypowiedzą umowy, pacjentom przyjdzie za badania płacić z własnej kieszeni. Problem w tym, że nie każdego stać na wydanie 1 tys. czy 1,5 tys. zł na badanie diagnostyczne, którego celem jest np. wykrycie raka jelita grubego.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze