OZZRM domaga się spotkania ws. negocjacji wynagrodzeń na SOR-ach

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia27 września 2021 13:37

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych po zawarciu przez Komitet Protestacyjny-Strajkowy Ochrony Zdrowia porozumienia dotyczącego podwyżek dla ratowników w stacjach pogotowia, domaga się teraz negocjacji wynagrodzeń na SOR-ach.

Ratownik medyczny na proteście 11 września Fot. PAP/ Tomasz Gzell
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych po zawarciu przez Komitet Protestacyjny-Strajkowy Ochrony Zdrowia porozumienia z Ministerstwem Zdrowia domaga się teraz wznowienia rozmów
  • Porozumienie dotyczyło podwyżek dla ratowników w stacjach pogotowia, uruchomienia dodatków wyjazdowych oraz zakończenia protestu
  • Teraz OZZRM apeluje o podjęcie negocjacji w sprawie wynagrodzeń ratowników na SOR-ach

OZZRM domaga się spotkania ws. negocjacji wynagrodzeń na SOR-ach

Ratownicy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Ratowników Medycznych napisali pismo do wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, w którym domagają się rozmów w sprawie podwyżek dla ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Jak zaznaczył podpisany pod pismem Piotr Dymon, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych kolejne negocjacje powinny być prowadzone "w związku z nadchodzącymi, uzgodnionymi zmianami w zakresie wynagrodzeń w zakresie wynagrodzeń członków Zespołów Ratownictwa Medycznego".

Teraz chodzi o wynagrodzenia ratowników, których porozumienie nie objęło.

Czytaj również: OZZRM pokazał, ile od 1 października zarobią ratownicy

Dodatek wyjazdowy dla ratowników. Ile zarobią? To tym MZ przekonało część protestujących

""Z uwagi na niepokoje oczekujemy pilnej odpowiedzi"

"Oczekujemy pilnego zorganizowania spotkania w zakresie podobnych rozwiązań dotyczących ratowników medycznych zatrudnionych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Izbach Przyjęć" - stwierdza przewodniczący w piśmie do wiceministra Kraski, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. ratownictwa medycznego.

Nadmienił też, że spodziewa się szybkiej reakcji na pismo. "Z uwagi na niepokoje oraz aktualną sytuację środowiska związaną z brakiem regulacji wynagrodzeń w tym obszarze systemu PRM oczekujemy pilnej odpowiedzi" - czytamy w piśmie.

 Sprawdź: Piotr Dymon. To on dogadał się z MZ. "Nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem. Trudno"

Porozumienie z MZ podpisano 21 września. Wywołało oburzenie w środowisku

Przypomnijmy: porozumienie pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ zostało podpisane 21 września.

Zawiera ono siedem punktów. Wśród nich dwa najważniejsze to te o dodatkach wyjazdowych oraz o zakończeniu akcji protestacyjnej.

Porozumienie wywołało burzę w środowisku. Część ratowników - w tym ci protestujący w Białym Miasteczku przed KPRM - stwierdziła, że nie ma z porozumieniem nic wspólnego, a protest nadal trwa. 

- Nie zgadzamy się na zawarte wczoraj porozumienie, dotyczy one części zrzeszonych ratowników, duża cześć ratowników medycznych została w nich pominięta, np. osoby pracujące na SORach - mówili na konferencji prasowej.

Czytaj również: Ratownicy z Białego Miasteczka do ministra: nie ma porozumienia. Protest trwa

PTRM: resort podpisał porozumienie dotyczące tylko wybranej części naszej grupy zawodowej 

W odpowiedzi na zawarte porozumienie stanowisko opublikowało również Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. 

- PTRM wyraża stanowczy protest, wobec wybiórczego i niesprawiedliwego potraktowania ratowników medycznych pracujących w systemie ochrony zdrowia, a w szczególny w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - to fragment oświadczenia. 

W odpowiedzi na zawarte porozumienie stanowisko opublikowało również Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. Oni też są przeciw porozumieniu.

- W związku z podpisanym w Ministerstwie Zdrowia w dniu 21 września 2021 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wyraża stanowczy protest, wobec wybiórczego i niesprawiedliwego potraktowania ratowników medycznych pracujących w systemie ochrony zdrowia, a w szczególny w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - czytamy w wydanym stanowisku PTRM.

- Należy zaznaczyć, że strony które podpisały porozumienie, nie reprezentowały całego środowiska zawodowego. Stąd tym bardziej jest niezrozumiałe, że wobec odbywających się rozmów przedstawiciela strony rządowej z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia, resort zdrowia podpisuje osobne porozumienie dotyczące tylko wybranej części naszej grupy zawodowej - napisano.

Jednym z zasadniczych zarzutów kierowanych pod adresem Komitetu Protestacyjno - Strajkowego Ratowników Medycznych był fakt, że w porozumieniu z MZ pominięto właśnie ratowników pracujących na SOR-ach, o których teraz dopomina się OZZRM.

Polecamy: PTRM: stanowczy protest wobec niesprawiedliwego potraktowania ratowników

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum