OZZPiP apeluje do pielęgniarek ws. podwyżek: nie podpisywać aneksów do umów bez konsultacji

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZPiP, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 09:14

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje do pielęgniarek i położnych:  nie podpisywać aneksów do umów bez wcześniejszych konsultacji z macierzystą organizacją związkową. Chodzi o podwyżki najniższych wynagrodzeń, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Związek ostro komentuje odrzucenie senackich poprawek do ustawy: To nie jest dialog, to jest monolog władzy przekonanej o własnej nieomylności.

OZZPiP apeluje do pielęgniarek ws. podwyżek: nie podpisywać aneksów do umów bez konsultacji
OZZPiP zorganizował protest pielęgniarek i położnych pod Sejmem 22 czerwca. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Przypomnijmy: OZZPiP zgromadził się pod Sejmem 22 czerwca, czyli w dniu, w którym odbyło się głosowanie dotyczące ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat, co wywołało spore emocje w środowisku
  • - Zgłaszajcie do Związku wszelkie próby zdegradowania Was, nieuznawania kwalifikacji i obniżania zarobków, które pracodawcy mogą podejmować przy okazji wprowadzenia w życie nowych przepisów ustawy – wskazano w oficjalnym komunikacie OZZPiP

Podwyżki wynagrodzeń od 1 lipca. OZZPiP podsumowuje decyzję Sejmu

- Odrzucono najważniejsze dla nas poprawki, które dotyczyły bezzwłocznego uznawania przez pracodawców podwyższenia kwalifikacji przez pracowników, zapisów zabezpieczających przed samowolną degradacją pracowników przez pracodawców, gwarancji finansowania podwyżek i uznanie posiadanych kwalifikacji. Wszystkie te poprawki nie wywoływały skutków finansowych dla budżetu i mieściły się w środkach finansowych przewidzianych w założeniach ustawy – czytamy w komunikacie OZZPiP.

Związek podał, że osobną grupą odrzuconych poprawek były te podnoszące o 0,25 współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych i będące "swoistą tarczą antyinflacyjną dla pracowników ochrony zdrowia".

Jednocześnie zaś pielęgniarki i położne są wdzięczne za wsparcie przedstawicieli personelu pomocniczego w ochronie zdrowia oraz reprezentacje związków zawodowych fizjoterapeutów, diagnostów, techników analityki medycznej i elektroradiologii,  pracowników bloków operacyjnych oraz lekarzy-rezydentów. 

W komunikacie podkreślono stanowisko lekarzy, którzy także w oficjalnym oświadczeniu wsparli działania pielęgniarek.

OZZPiP apeluje: nie podpisywać aneksów do umów bez konsultacji

Pielęgniarki przypomniały, że na zgromadzeniu pod Sejmem każdy parlamentarzysta mógł zadeklarować swoje poparcie najważniejszych poprawek Senatu na specjalnie przygotowanych "Kartach Obserwacji Pracy Posła".

- Teraz odnotujemy każde indywidualne głosowanie i sprawdzimy, czy są one zgodne ze złożonymi deklaracjami. W ten sposób powstaną swoiste wojewódzkie Ściany Wstydu i Ściany Chwały Posłów RP – podkreśla OZZPiP.

Na końcu zwrócono uwagę na bardzo ważną kwestię dotyczącą problemów zawodowych pielęgniarek i położnych. Zaapelowano do wszystkich członków OZZPiP, aby nie podpisywać aneksów do umów bez wcześniejszych konsultacji z macierzystą organizacją związkową.

-  Jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie niosą ze sobą złe zapisy tej ustawy i dlatego apelujemy do wszystkich członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych: NIE PODPISUJCIE ANEKSÓW DO WASZYCH UMÓW BEZ WCZEŚNIEJSZEJ KONSULTACJI Z MACIERZYSTĄ ORGANIZACJĄ ZWIĄZKOWĄ! Zgłaszajcie do Związku wszelkie próby zdegradowania Was, nieuznawania kwalifikacji i obniżania zarobków, które pracodawcy mogą podejmować przy okazji wprowadzenia w życie nowych przepisów ustawy – podsumowano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum