OZZL wzywa internistów do zawiązywania porozumień; będą masowo zwalniać się z pracy?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2013 14:20

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozpoczął przygotowania do akcji polegającej na równoczesnym, masowym zwolnieniu się z pracy lekarzy zatrudnionych w zakładach finansowanych przez NFZ - poinformował nas w poniedziałek (7 stycznia) Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.

OZZL wzywa internistów do zawiązywania porozumień; będą masowo zwalniać się z pracy?

Jak wyjaśnił, celem akcji jest zmuszenie rządzących do rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących wykonywania zawodu lekarza, a pośrednio do wprowadzenia racjonalnych zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

W ”Liście do lekarzy internistów” czytamy: ”Chcemy doprowadzić do stworzenia trwałych zasad wynagradzania lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia, przewidujących odpowiednią wysokość wynagrodzeń (za jeden etat, aby lekarze nie musieli dorabiać w licznych pracach dodatkowych) i mechanizm ich waloryzacji”.

W apelu podkreślono, że lekarze muszą mieć prawo do corocznego płatnego urlopu szkoleniowego i do odliczania od podstawy opodatkowania kosztów kształcenia podyplomowego (bez względu na podstawę zatrudnienia).

OZZL podkreśla również, że konieczne są zmiany w przepisach dotyczących wypisywania recept refundowanych, aby lekarz nie był zobowiązany do weryfikowania uprawnień pacjenta do refundacji ani do określania stopnia refundacji.

”Wiemy, że bez zdecydowanego nacisku z naszej strony rząd nic w tej sprawie nie zrobi” - stwierdzono w ”Liście OZZL do lekarzy internistów”.

Przewodniczący Bukiel wyjaśnia, że podstawą akcji mają być lokalne porozumienia wszystkich lekarzy zatrudnionych w szpitalach w danym województwie lub kilku powiatach. Lub też porozumienia obejmujące jedną, określoną specjalizację w danym województwie, albo kilku województwach.

Więcej: http://www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum