OZZL: wiele szpitali wykonuje tylko świadczenie ratujące życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2009 16:15

Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel w oświadczeniu przesłanym w czwartek agencji napisał:, że od kilku miesięcy trwa w Polsce i stopniowo się zaostrza ogólnopolski "strajk "placówek ochrony zdrowia finansowanych ze środków publicznych, w tym zwłaszcza szpitali.

Według Bukiela „strajk” ten polega na ograniczeniu funkcjonowania lecznic z powodu braku środków. Jego zdaniem, ta sytuacja spowodowana jest tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia wykonując zalecenia rządzących, przestał płacić za świadczenia zdrowotne.

– NFZ finansuje świadczenia na poziomie planu finansowego zatwierdzonego przez ministra zdrowia i ministra finansów. Płaci za to, co jest zapisane w kontraktach ze świadczeniodawcami – powiedziała agencji rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak.

Dodała, że nakłady na lecznictwo szpitalne w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o 30 proc.

– Funkcjonujemy w określonej rzeczywistości - jest kryzys, wpływy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne są niższe. My występujemy w interesie pacjentów, a OZZL zabiega o interes jednej grupy zawodowej – podkreśliła Grabowska-Woźniak.

OZZL nie wie dokładnie, ile placówek „bierze udział w akcji”. Zdaniem Bukiela jest ich coraz więcej i są to zakłady z wszystkich regionów kraju. Przypomina to nieco akcję protestacyjną prowadzoną przez OZZL w roku 2007, tyle, że obecny „strajk” jest bardziej dotkliwy i bezwzględny dla pacjentów - podkreślił szef OZZL.

– Organizatorzy obecnego „strajku” nie przewidują odrobienia zaległości, a więc pacjenci, których leczenie zostało odłożone z powodu obecnej akcji, muszą od nowa czekać w kolejce. Niewykluczone, że część z nich nie doczeka się tego leczenia – uważa Bukiel.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum