OZZL: tak można skutecznie walczyć o wyższe wynagrodzenia

Autor: JJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2011 10:51

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy dostrzega możliwość wzmocnienia pozycji negocjacyjnej lekarzy walczących o wyższe wynagrodzenia i poprawę warunków pracy w szpitalach. A wszystko przy okazji przekształceń.

OZZL: tak można skutecznie walczyć o wyższe wynagrodzenia
OZZL zaczął zachęcać pracowników przekształcanych szpitali, aby wszyscy w tym samym czasie rezygnowali z pracy w powstającej spółce i uzależniali ponowne zatrudnienie od uzyskania satysfakcjonujących warunków. W przesłanym do swoich członków liście związek instruuje, jak należy przeprowadzić taką akcję: najlepiej rozwiązać umowę o pracę ze spółką bez wypowiedzenia, ale z zachowaniem 7-dniowego terminu uprzedzenia.

- Uważamy, że trzeba podjąć konkretne kroki: zrobimy to teraz, albo nigdy. Przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego uważamy za właściwy krok. Nie może być jednak tak, że firma, która ma być rynkową, jednocześnie będzie miała przez urzędnika państwowego (prezes NFZ), dyktowane warunki finansowe. Na tej samej zasadzie można zaproponować fabryce samochodów aby urzędnik ustalał cenę pojazdów i limit ich produkcji, a zakład miałby dopasować do tego wysokość pensji swoich pracowników - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

- Musimy wykorzystać przekształcenia szpitali. Powinniśmy zadziałać podobnie, jak w ubiegłym roku stacje dializ, które zbuntowały się przeciwko podpisywaniu kontraktów na proponowanym przez NFZ poziomie.Pod ich naciskiem NFZ zmienił metodologię ustalania ceny za te świadczenia - dodaje przewodniczący OZZL.

Związek zwrócił się także do minister zdrowia z wnioskiem o podpisanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla lekarzy zatrudnionych w szpitalach, dla których organem założycielskim jest resort.

„Związek zaproponował, aby minister zdrowia zorganizowała spotkanie dyrektorów innych szpitali (funkcjonujących obecnie w formie SPZOZ-ów), które zamierzają przekształcić się w spółki handlowe i zachęciła ich do podpisania układu zbiorowego pracy dla lekarzy" - informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w komunikacie.

Związkowcy podkreślają, że ich propozycje mają związek z podpisaną przez prezydenta ustawą o działalności leczniczej, która - ich zdaniem - przewiduje powszechne przekształcenie szpitali w spółki.

„Realizacja tej ustawy doprowadzi do drastycznego konfliktu w systemie opieki zdrowotnej: z jednej strony będą podmioty rynkowe (spółki handlowe) z natury rzeczy nastawione na zysk, z drugiej - urzędniczy dyktat NFZ, określający arbitralnie ceny na świadczenia udzielane przez te spółki i limity tych świadczeń, jakie wolno będzie wykonać” - podkreśla OZZL.

„W takiej sytuacji, gdy ceny świadczeń zdrowotnych ustalane są drogą administracyjną i są jednakowe dla wszystkich, także koszty tych świadczeń należy określić administracyjnie, i w miarę ujednolicić, a podstawowym kosztem szpitali są i będą zawsze wynagrodzenia pracownicze (...)Alternatywą dla układowego ustalenia płac pracowniczych jest urynkowienie cen świadczeń refundowanych, co musiałoby się jednak wiązać z urynkowieniem składki lub wprowadzeniem szerokiego współpłacenia za niektóre świadczenia, czego rząd nie chce zrobić” - dodają związkowcy.

OZZL zapowiada, że zwróci się w najbliższym czasie do dyrektorów szpitali i organów założycielskich z propozycją zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla lekarzy.

 Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum