OZZL sprawdza, czy specjaliści nie zarabiają mniej od rezydentów

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia   • 19 sierpnia 2009 14:04

Jeżeli okaże się, że specjaliści gremialnie zarabiają mniej od lekarzy rezydentów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy będzie protestował. Chodzi o wysokość samej pensji.

OZZL sprawdza, czy specjaliści nie zarabiają mniej od rezydentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak już pisaliśmy OZZL zaapelował do lekarzy o przesyłanie informacji do związku na temat wysokości ich zarobków. Celem jest przedstawienie realnych etatowych zarobków specjalistów, ale i porównanie ich z wynagrodzeniem lekarzy rezydentów.

–  Do tej chwili nadeszło 10 informacji. Czekamy na dalsze zgłoszenia. Sprawdzimy je, a jeśli okaże się, że specjaliści z dużym doświadczeniem zawodowym zarabiają mniej, związek nie wyklucza zorganizowania ogólnopolskiej akcji protestacyjnej – mówi portalowi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

Od początku tego roku lekarze rezydenci zgodnie z nowymi podwyższonymi stawkami mogą zarabiać od 3,1 do nawet 3,8 tys. zł netto miesięcznie (w zależności od tego, jakiej uczą się specjalizacji).

Jak twierdzą związkowcy w wielu szpitalach rezydenci zarabiają więcej niż specjaliści. To natomiast, zdaniem OZZL, jest niezgodne z obowiązującym prawem pracy. Dlatego związek domaga się ustalenia m.in. minimalnej płacy.

W tej sprawie przygotował nawet projekt ustawy. Nie wiadomo dokładnie, ile miałaby wynosić płaca minimalna. Wcześniej OZZL domagał się 6,4 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji. Rząd, tłumacząc się kryzysem, nie widzi jednak możliwości wprowadzenia specjalnych regulacji płacowych dla lekarzy.

Krzysztof Bukiel, szef OZZL, zwrócił się więc o poparcie dla ustawy do Kancelarii Prezydenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze