OZZL: realna groźba zamknięcia szpitala w Olsztynie

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 15:05

Zarząd Krajowy OZZL poinformował, że od 1 marca 2010 roku może przestać funkcjonować Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.

Według Krzysztofa Bukiela, który sygnuje swoim podpisem oświadczenie, ZK OZZL czuje się w obowiązku powiadomić opinię publiczną o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Placówka jest jedynym szpitalem psychiatryczny w mieście i największy w regionie. Przyczyną jej zamknięcia może być brak lekarzy. Znacząca bowiem większość lekarzy psychiatrów zatrudnionych w tym szpitalu (24 na 34) złożyła z końcem listopada ub. roku wypowiedzenia z pracy z powodu niskich wynagrodzeń. Płaca zasadnicza lekarza specjalisty I stopnia wynosi tam  2870 zł brutto, a lekarza specjalisty II stopnia 3260 zł brutto. (dla porównania - płaca zasadnicza pułkownika WP od 6350 do 7850 zł ).

Termin złożonych przez lekarzy wypowiedzeń upływa 28 lutego 2010r i jeżeli do tej pory dyrektor szpitala nie zaproponuje im lepszych warunków wynagrodzenia, lekarze stracą pracę, a szpital – lekarzy.

Dyrektor szpitala, który uzasadniał niskie płace lekarzy niekorzystnym kontraktem z NFZ, podpisał na rok 2010 – jeszcze bardziej niekorzystny kontrakt i to wbrew Uchwale Rady Społecznej Szpitala.

„Jak można przypuszczać dyrektor miał w tej sprawie poparcie Zarządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego (organu założycielskiego szpitala), a może nawet został do tej decyzji w taki czy inny sposób przez Zarząd zmuszony. Jest to postawa skrajnie nieodpowiedzialna: dyrektor i organ założycielski szpitala zobowiązują się, że szpital będzie leczył ludzi w sytuacji, gdy z tego szpitala zwolnili się niemal wszyscy lekarze. W istocie – działania te mają charakter bardziej polityczny niż merytoryczny” – oświadcza w swoim komunikacie OZZL.

Dyrektor szpitala ma nadzieję, że znajdzie na miejsce zwalniających się lekarzy – innych psychiatrów, ale jest to nadzieja płonna z powodu skrajnego niedoboru lekarzy psychiatrów w Polsce i – dodatkowo – bardzo niskich wynagrodzeń lekarzy w tym szpitalu.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, który sygnuje swoim podpisem oświadczenie ZK OZZL czuje się w obowiązku powiadomić opinię publiczną o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

„Jesteśmy przekonani, że – tak jak to było wiele razy w przeszłości – dyrektor szpitala oraz lokalne władze publiczne, a być może i politycy rangi krajowej będą chcieli zrzucić na lekarzy winę za swoją nieodpowiedzialność. Tymczasem wina leży wyłącznie po stronie władz publicznych począwszy od rządu, który zdecydował o przeznaczeniu zbyt małych (w stosunku do potrzeb) nakładów na lecznictwo poprzez władze lokalne, które godząc się na niekorzystne finansowanie swoich szpitali – firmują politykę rządu w tym zakresie” – czytamy w oświadczeniu.

Jak informuje strona internetowa związku ZK OZZL wysłał 18 stycznia 2010 r listy do Zarządu Województwa Warmińsko Mazurskiego i do dyrektora szpitala psychiatrycznego w Olsztynie z wnioskiem o podjęcie rozmów z zespołem negocjacyjnym powołanym przez lekarzy, którzy zwolnili się z pracy i o spełnienie ich oczekiwań płacowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum