OZZL poparł wszczynanie sporów zbiorowych przez pielęgniarki. W spory zbiorowe wejdą też lekarze?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 15:41

Prezydium Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraziło poparcie dla wszczynania sporów zbiorowych przez organizacje zakładowe Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. OZZL przedstawiło też scenariusz swoich działań.

OZZL poparł wszczynanie sporów zbiorowych przez pielęgniarki. W spory zbiorowe wejdą też lekarze?
Także OZZL podejmie decyzję o wchodzeniu w spory zbiorowe organizacji zakładowych związku? Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

W opublikowanym w poniedziałek (7 grudnia) komunikacie dla mediów Prezydium ZK OZZL poinformowało też, że wezwało wszystkich lekarzy zatrudnionych w tych szpitalach i innych zakładach opieki zdrowotnej, w których OZZPiP będzie przeprowadzał referenda strajkowe, do wzięcia udziału w referendum i wyrażenia w nich zgody na strajk OZZPiP.

OZZL zapowiedział również, że dalszy brak postępu w negocjowaniu nowej wysokości tzw. współczynnika pracy dla lekarza specjalisty w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych spowoduje, że OZZL podejmie decyzję o wchodzeniu w spory zbiorowe organizacji zakładowych związku.

"Od maja br. Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie przedstawić swojego stanowiska w sprawie wysokości współczynnika pracy dla lekarza specjalisty we w/w ustawie. Współczynnik ten, będący krotnością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok ubiegły, określa wysokość płacy zasadniczej, gwarantowanej (minimalnej) dla lekarza specjalisty i obecnie wynosi 1,27" - wskazuje OZZL.

"Nawet poprzedni minister zdrowia Łukasz Szumowski uznał tę wysokość za zbyt niską, skoro w roku 2018 ustalił pensję zasadniczą dla lekarzy specjalistów w wysokości odpowiadającej 1,6 przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni" - podnosi związek.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok przekazała w połowie listopada, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rozpoczął przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju. W nagraniu zamieszczonym na profilu związku w mediach społecznościowych Ptok przekazała, że 9 listopada zarząd krajowy podjął decyzję i jednogłośną uchwałę o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej, jak również - jeśli będzie konieczność - to podjęcia decyzji o strajku generalnym.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum