×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL pomoże finansowo lekarzom wypowiadającym klauzulę opt-out?

Autor: Olga Zakolska - PAP/Rynek Zdrowia06 listopada 2017 14:00

17 listopada Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ustali szczegóły możliwej pomocy dla tych lekarzy, którzy po wypowiedzeniu klauzuli opt-out znajdą się w trudnej sytuacji finansowej - poinformował w poniedziałek (6 listopada) PAP szef OZZL Krzysztof Bukiel.

OZZL pomoże finansowo lekarzom wypowiadającym klauzulę opt-out?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tydzień temu lekarze rezydenci zakończyli prowadzony przez 4 tygodnie protest głodowy i zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.

W piątek (3 listopada), w rozmowie z portalem podyplomie.pl, Bukiel poinformował, że lekarze, którzy wypowiedzą klauzulę opt-out i znajdą się w trudnej sytuacji materialnej (bo nie pełnią dodatkowych dyżurów), mogą liczyć na pomoc finansową ze strony OZZL. - Związek dysponuje określoną kwotą pieniędzy, którą będzie mógł przeznaczyć na ten cel. Wystarczy się zwrócić i zasygnalizować taką potrzebę - powiedział.

Bukiel poinformował, że szczegóły dotyczące pomocy zostaną ustalone na posiedzeniu Zarządu Krajowego OZZL, zaplanowanym na 17 listopada. - Zakładamy taką sytuację. Tak zresztą działo się już w innych przypadkach, kiedy np. lekarze zwalniali się z pracy zupełnie - dodał. Zastrzegł, że dotychczasowa skala takiej pomocy była znacznie mniejsza i związek musi zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi.

Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Protest medyków jest obecnie prowadzony przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), które skupia kilkanaście związków zawodowych i organizacji, w tym Porozumienie Rezydentów OZZL. PZM przygotowało projekt obywatelski, w którym docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 r. (w 2018 r. na ten cel miałoby być przeznaczone 5,2 proc. PKB). Domagają się także nowelizacji ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia wynagrodzeń rezydentów do 1,05 średniej krajowej.

Przyjęty przez rząd projekt autorstwa MZ zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później - 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach, a docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, ma zostać osiągnięty w 2025 r.

We wtorek (z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.) weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia rezydentów. Lekarze, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji, otrzymają wynagrodzenia od 3570 zł brutto (400 zł podwyżki) do 4391 zł (501 zł podwyżki). Medycy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę, przez pierwsze dwa lata otrzymają 3570 zł, a później - 4097 zł. Natomiast ci, którzy zdecydują się na specjalizację w dziedzinach priorytetowych (20 dziedzin) przez pierwsze dwa lata otrzymają 4770 zł, a następnie (od 2019 r.) - 5297 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze