OZZL o zwolnieniu ze szpitala w Biłgoraju lekarza związkowca

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2012 12:57

W ocenie zarządu krajowego OZZL dyscyplinarne zwolnienie z pracy dr Antoniego Rybki jest nielegalne i nieuzasadnione, a jego wyłącznym powodem jest chęć pozbycia się działacza związkowego, który krytykował i podawał do publicznej wiadomości nieprawidłowości jakie miały miejsce w Zespole Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju - pisze Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w oświadczeniu.

OZZL o zwolnieniu ze szpitala w Biłgoraju lekarza związkowca

Dr Antoni Rybka, zwolniony z ZOZ w Biłgoraju jest przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemi Lubelskiej OZZL i członkiem Zarządu Krajowego OZZL. Związek wskazuje, że kierownictwo spółki Arion Szpitale - rozwiązując umowę o pracę z dr Rybką - naruszyło przepisy kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych.

- Nie konsultowało bowiem swojej decyzji z zakładową organizacją związkową ani nie uwzględniło faktu, że dr Antoni Rybka korzysta z ochrony przed zwolnieniem na mocy art. 32 ust 2 ustawy o związkach zawodowych - czytamy w oświadczeniu OZZL.

Według zarządu związku dr Antoni Rybka został zwolniony dyscyplinarnie z pracy nie, jak wskazują oficjalne dokumenty, za „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych”, ale za publiczne przedstawianie stanowisk związku zawodowego, czyli za prowadzenie działalności związkowej, która przeszkadzała kierownictwu spółki.

OZZL zauważa, że podobne kroki wymierzone w działaczy związkowych krytykujących działania dyrekcji szpitali przygotowujących się do przekształceń w spółki prawa handlowego lub już przekształconych - podejmowane są w różnych częściach kraju.

Ze szczególnym nasileniem zjawisko to - zdaniem związku - wystąpiło w ostatnim roku na Śląsku, gdzie - jak wskazuje OZZL - zapadło najwięcej wyroków przywracających do pracy niesłusznie zwolnionych działaczy związkowych i innych lekarzy.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum