OZZL o "strajku" szpitali spowodowanym odwoływaniem zabiegów planowych

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 14:39

Od pewnego czasu placówki publicznej służby zdrowia w Polsce, zwłaszcza szpitale funkcjonują tak, jakby strajkowały - zwraca uwagę Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w przesłanym do mediów oświadczeniu.

OZZL o "strajku" szpitali spowodowanym odwoływaniem zabiegów planowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„To znaczy, że przyjmowani są głównie lub wyłącznie pacjenci w stanach nagłych – z zagrożeniem życia, a tzw. pacjenci planowi są odsyłani“ – czytamy w komunikacie OZZL. Z tego powodu, aby – jak piszą związkowcy – uświadomić społeczeństwu, że obecne kłopoty w funkcjonowaniu służby zdrowia, wynikają w pewnej mierze z administracyjnego blokowania dostępu do leczenia, OZZL istniejącą sytuację nazwał „strajkiem”.

Zaskakujące oświadczenie na temat „strajku” OZZL przedstawił podczas konferencji prasowej 17 listopada.

Zdaniem Związku, przyczyną tego „strajkowego" trybu pracy szpitali jest wyczerpanie przez nie limitów przyznanych przez NFZ na ten rok, co oznacza, że szpitale nie mogą przyjmować więcej pacjentów, bo publiczny płatnik nie zapłaci im za to. Związek upatruje przyczyny tego stanu rzeczy w nierównowadze między ilością publicznych pieniędzy przeznaczanych na lecznictwo, a zakresem świadczeń gwarantowanych.

OZZL nazywa tę sytuację „administracyjnym blokowaniem dostępu pacjentów do leczenia“. Zdaniem Związku ta sytuacja nie różni się niczym od strajków lekarzy w 2006 i 2007 roku. Teraz jednak „zadziwia spokojna reakcja wielu mediów i społeczeństwa“.

Związek apeluje do opozycji o „odpowiednią reakcję". Oczekuje, że „słuszny gniew zostanie skierowany przeciwko tym, którzy odpowiadają za tę sytuację, czyli rządzącym".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze