OZZL: minął termin ukazania się rozporządzenia dotyczącego płac rezydentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 19:20

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oczekuje podwyższenia płac dla rezydentów. Związkowcy przypominają, że w środę minął termin, w którym resort zdrowia wydać miał rozporządzenie w tej sprawie.

Jak poinformował OZZL w piątkowym komunikacie, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie wydało rozporządzenia określającego wysokość płac rezydentów. W lutym znowelizowano ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje, że odpowiednie rozporządzenie określi listę specjalizacji priorytetowych oraz wysokość płac rezydentów w 2009 r. Miało być wydane do 15 kwietnia.

Tymczasem, jak przypominają związkowcy, MZ zapowiadało, że pensje rezydentów zwiększą się do 3170 zł przez dwa pierwsze lata rezydentury, a w dziedzinach priorytetowych do 3620 zł oraz 3450 zł po dwóch latach rezydentury i 3890 zł w dziedzinach priorytetowych.

- Niespełnienie tej publicznej zapowiedzi lub zmniejszenie zapowiadanych kwot wynagrodzeń skompromitowałoby MZ i podważyło wiarygodność rządzących - napisał OZZL.

Także młodzi lekarze zrzeszeni w OZZL domagają się od resortu zdrowia spełnienia obietnic o podwyżkach. Obawiają się, że powodem wstrzymania decyzji MZ mogą być podawane w mediach informacje, że dyrektorzy szpitali obawiają się żądań lekarzy specjalistów dotyczących podniesienia ich wynagrodzeń, tak by zachować odpowiednie proporcje między wynagrodzeniem zasadniczym lekarzy w trakcie specjalizacji, a wynagrodzeniem specjalistów.

Zróżnicowanie wynagrodzenia miało zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia do deficytowych specjalności należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu rocznego stażu uczą się wybranej specjalizacji, a ich wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. Obecnie zarabiają oni miesięcznie 2473 zł brutto.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum