×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OZZL: likwidacja kolejek nie obędzie się bez kosztów

Autor: OZZL/ Rynek Zdrowia09 stycznia 2014 19:17

Ostrzegamy przed iluzją, że likwidacja kolejek do leczenia może się odbyć bezkosztowo - ocenia Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w oświadczeniu opublikowanym na stronie OZZL w czwartek (9 stycznia).

OZZL: likwidacja kolejek nie obędzie się bez kosztów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Likwidacja kolejek do leczenia wymaga podjęcia wielu działań jednocześnie, które muszą się wzajemnie uzupełniać i z których nie można rezygnować, nawet jeżeli ich wprowadzenie będzie trudne dla rządzących" - przekonuje OZZL, oceniając propozycję MZ i NFZ ws. zmiany sposobu finansowania POZ polegającą na zmniejszeniu wynagrodzenia ryczałtowego (za zapisanych pacjentów) na korzyść wynagradzania za udzielone świadczenie.

Związek zwraca uwagę, że porada lekarza POZ musi być odpowiednio wysoko wyceniona, aby lekarz mógł w jej ramach rzetelnie zająć się chorym i nie był zmuszony do "mnożenia” świadczeń tylko po to, żeby nie zbankrutować.

"Lekarz POZ musi mieć możliwość wykonania wszystkich potrzebnych badań. Lekarze nie mogą być finansowo obciążani kosztami tych badań, ani wynagradzani za ich wykonywanie (jak to jest obecnie w tzw. grupach JGP w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - AOS) bo albo będą "oszczędzać” na badaniach, albo mnożyć je w sposób nieuzasadniony" - zwraca uwagę OZZL.

I dodaje, że "rządzący (obok samych lekarzy) muszą zadbać o przywrócenie prestiżu lekarza POZ i lekarza w ogóle. Rząd musi zaniechać nieuzasadnionych ataków na lekarzy i zaprzestać kampanii zohydzania lekarzy w społeczeństwie. Brak zaufania do lekarzy powoduje, że pacjenci żądają, a lekarze wykonują wiele niepotrzebnych badań, porad, konsultacji".

"Przestrzegamy zwłaszcza przed iluzją, że likwidacja kolejek może odbyć się bezkosztowo, jedynie poprzez zmiany administracyjne, techniczne lub organizacyjne albo przez jeszcze większą wydajność pracy lekarzy i innego personelu medycznego" - stwierdza ZK OZZL.

Więcej: http://www.ozzl.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze