OZZL: lekarze są zmuszani do pracy ponad siły

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 14:11

Niedawny, nagłośniony przez media przypadek śmierci lekarza podczas pełnienia kilkudniowego dyżuru pokazuje, że przepracowanie lekarzy w Polsce jest problemem realnym - czytamy w oświadczeniu Zarządu Krajowego OZZL.

OZZL: lekarze są zmuszani do pracy ponad siły
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ocenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których podstawowym jest skrajny niedobór lekarzy. Ci, którzy pracują są zmuszani - różnymi sposobami - do pracy ponad siły. Głównym sposobem jest - odziedziczona po PRL i prowadzona przez kolejne rządy RP - "polityka" wynagradzania lekarzy.

Ta polityka, w opinii OZZL, zakłada, że wynagrodzenie podstawowe lekarza musi być niskie, aby skłonić go do dorabiania. Dopiero gdy lekarz pracuje dodatkowo, np. pełniąc wiele dyżurów w miesiącu, jego zarobki mogą zbliżyć się do płacy podstawowej innych porównywalnych zawodów.

Praktykom nadmiernego wykorzystywania pracy lekarzy nie zapobiegło objęcie ich przepisami unijnej dyrektywy o czasie pracy, która przewiduje maksymalnie 48 godzinny tydzień pracy wraz z ewentualnymi nadgodzinami. Dyrektywa ta jest omijana przez zatrudnianie lekarzy w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zdaniem związku oczywiste jest, że przepracowani lekarze stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i swoich pacjentów.

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do Minister Zdrowia z prośbą o spotkanie w gronie zainteresowanych środowisk: przedstawicieli OZZL, samorządu lekarskiego i ministerstwa zdrowia, aby znaleźć rozwiązanie problemu przepracowania lekarzy w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze