OZZL: kontrakt czy etat - oto jest pytanie

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: OZZL/Rynek Zdrowia   • 24 sierpnia 2011 15:30

Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący ZK OZZL, w komentarzu na stronie internetowej Związku pisze o wadach i zaletach podejmowania przez lekarzy zatrudnienia w ramach kontraktu i etatu.

OZZL: kontrakt czy etat - oto jest pytanie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wskazuje, że kontrakt „po polsku” zazwyczaj sprowadza się do ubruttowienia wcześniejszych zarobków na etacie, co nie pokrywa się z rzeczywistymi kosztami wykonywania świadczeń zdrowotnych w nowych warunkach.

„Analiza niektórych umów cywilno-prawnych, zwłaszcza tych zawieranych pod presją pracodawcy, pokazuje, że ma on w tym niezły interes, bo kwota, na którą opiewa kontrakt nie uwzględnia średniej urlopowej, dodatku socjalnego, odzieży ochronnej czy obuwia. Na niewiedzy pracownika można jeszcze zarobić!” - pisze Zdzisław Szramik.

Podkreśla, że nie jest przeciwnikiem kontraktów jako takich. Nie akceptuje za to kontraktów, zawieranych pod presją pracodawcy, bo są to oczywiste przykłady omijania prawa pracy i skubania lekarzy-kontraktobiorców.

Ma nadzieję, że „w przyszłości, kiedy zmieni się obecnie obowiązująca filozofia utrzymywania lekarzy w pracy szantażem moralnym i ekonomicznym, powstaną dobre warunki do rozważenia zalet kontraktu”.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze