OZZL: fuzja trzech szpitali klinicznych WUM to "ukrycie faktycznego bankructwa DSK"

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2018 13:17

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy protestuje przeciwko połączeniu trzech szpitali klinicznych podległych Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu: Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Centralnego Szpitala Klinicznego.

OZZL: fuzja trzech szpitali klinicznych WUM to "ukrycie faktycznego bankructwa DSK"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem organizacji celem tego połączenia jest "ukrycie faktycznego bankructwa Dziecięcego Szpitala Klinicznego (DSK) poprzez rozłożenie jego ogromnego zadłużenia na wszystkie trzy w/w szpitale".

Jak pisze OZZL w komunikacie z 3 grudnia br., fuzja pozwoli "na ukrycie przyczyn które doprowadziły DSK do tego stanu". Według OZZL przy okazji jednak doprowadzi do pogorszenia sytuacji pozostałych szpitali, w tym zwłaszcza Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, który od wielu lat realizuje z powodzeniem program naprawczy, oceniany wysoko przez wszystkich ekspertów.

"Niewątpliwym efektem będzie pogorszenie dostępności i jakości świadczeń udzielanych przez ten szpital nie tylko mieszkańcom Warszawy ale - w wielu przypadkach - pacjentom z całego kraju. Istnieje też realna obawa, że władze WUM - dla uzyskania doraźnych korzyści finansowych - mogą doprowadzić do faktycznej likwidacji niektórych części szpitala, mających - poza wszystkim - również walor historyczny i zabytkowy" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj też: Rektor WUM w wystąpieniu o konsolidacji szpitali: czas na kosmetyczne zmiany minął

W ocenie OZZL problem zadłużenia szpitali klinicznych WUM powinien zostać rozwiązany przy pomocy - również finansowej - rządu i powinien stać się przyczynkiem do podjęcia zmian o charakterze systemowym dotyczącym funkcjonowania szpitali klinicznych i uczelni medycznych w Polsce. Zarząd Krajowy OZZL wezwał rząd i premiera do podjęcia tych działań.

We wtorek (4 grudnia) o godz. 12. przed szpitalem Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie odbędzie się pikieta jego pracowników i OZZL w obronie szpitala i w proteście przeciwko łączeniu szpitali klinicznych WUM.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum