OZZL domaga się uregulowania kwestii dyżurów rezydentów

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2015 12:28

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił w piątek (22 maja) do ministra zdrowia z wnioskiem dotyczącym zmiany przepisów regulujących dyżury medyczne lekarzy rezydentów.

OZZL domaga się uregulowania kwestii dyżurów rezydentów

Chodzi o skłonienie resortu zdrowia do przygotowania projektu zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wprowadzi jednoznaczny przepis, że dyżury medyczne pełnione przez lekarzy rezydentów w ramach szkolenia specjalizacyjnego muszą był pełnione na podstawie umowy o pracę podpisanej z tym pracodawcą, z którym podpisana jest umowa rezydentury. W ten sposób zakazane będzie podpisywanie z lekarzami-rezydentami umów cywilno-prawnych na pełnienie dyżurów.

OZZL wyjaśnia, że wniosek powstał w wyniku b. licznych sygnałów nt. nieprawidłowości związanych z pełnieniem przez rezydentów dyżurów medycznych. Nieprawidłowości przyjmowały najczęściej następującą postać: zmuszanie rezydentów do samodzielnego dyżurowania na oddziałach, mimo nieposiadania przez nich wystarczających kompetencji; zmuszanie rezydentów do permanentnego dyżurowania na SOR niezależnie od specjalizacji, którą zdobywa rezydent; przedłużanie czasu pracy rezydentów ponad obowiązujące normy bez podstaw prawnych i bez dodatkowego wynagrodzenia.

Czytaj: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum