OZZL: będzie kontrola NIK w Funduszu dotycząca sposobu wyceny świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2009 16:28

Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by odwołał prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza. W ocenie związkowców, swoimi decyzjami Paszkiewicz doprowadził publiczne szpitale do start finansowych.

Według OZZL, NFZ zaniża ceny za świadczenia zdrowotne, co powoduje „istotną szkodę interesu publicznego” i naraża pacjentów na ograniczenie dostępu leczenia oraz obniżenie jego skuteczności.

„Jest to szczególnie widoczne w przypadku świadczeń szpitalnych finansowanych w ramach tzw. Jednorodnych Grup Pacjentów” - piszą związkowcy w liście do premiera. Dodają, że cena za punkt rozliczeniowy (51 zł) jest stanowczo za niska i powinna wynosić minimum 54 zł.

Najwyższa Izba Kontroli skontroluje NFZ w zakresie sposobu i metodologii, a także wyceny świadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem udziału kosztów pracy lekarzy i innego personelu medycznego - wynika z pisma przesłanego OZZL przez NIK.

O taką kontrolę OZZL wystąpił w pierwszej połowie stycznia. Izba podkreśla, że zgłoszone zagadnienia zostaną zbadane podczas planowej kontroli wykonania planu finansowego NFZ w 2008 r. Będzie ona przeprowadzona w drugim i trzecim kwartale tego roku.

Z kolei NFZ podkreśla, że wprowadzenie systemu Jednorodnych Grup Pacjentów przyczyniło się do spadku nieuzasadnionych hospitalizacji i spowodowało znaczący wzrost ich średniej wartości, co poprawiło rentowność wielu oddziałów.

Według Funduszu, w przypadku oddziałów wewnętrznych średnia wycena hospitalizacji wzrosła pod koniec ubiegłego roku o ponad 16 proc., a na oddziałach chirurgii ogólnej o 15-17 proc. Wzrost zanotowano także na oddziałach: pediatrii (ok.7 proc.), neonatologii (50 proc.), okulistyki (4 proc.), urologii (4 proc.) oraz kardiologii, neurochirurgii i endokrynologii.

NFZ podkreśla, że zmiana warunków kontraktowania świadczeń medycznych jest możliwa w połowie 2009 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum