OZZL apeluje do premiera ws. nadzoru MZ nad WUM

Autor: MS, OZZL/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2019 13:59

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się w liście z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten zobowiązał Ministerstwo Zdrowia do wywiązania się ze swojego ministerialnego obowiązku nadzoru nad Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (WUM).

OZZL apeluje do premiera ws. nadzoru MZ nad WUM
Fot. archiwum

Chodzi o prawidłowe wydatkowania środków publicznych przez ten Uniwersytet w kontekście działań zmierzających do połączenia trzech szpitali klinicznych, dla których WUM jest organem założycielskim.

Jak wyjaśnia ZK OZZL w piśmie nadesłanym do redakcji rynkuzdrowia.pl, związki zawodowe działające przy Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie - jednym z łączonych szpitali - od dłuższego czasu domagają się takiej interwencji od ministra zdrowia, nie otrzymując od resortu żadnej odpowiedzi. Tymczasem formułowane są zarzuty, że proces połączenia szpitali zachodzi z naruszeniem porządku prawnego i może służyć ukryciu zaniedbań powstałych wcześniej w gospodarowaniu środkami publicznymi przeznaczonymi na te szpitale. Zgłaszane są również obawy, że połączenie szpitali i desperackie poszukiwanie środków finansowych na spłatę ogromnego zadłużenia spowoduje bezpowrotną utratę majątku publicznego należącego do szpitali.

ZK OZZL nie przesądza o tym, czy zarzuty te są uzasadnione, ale jest przekonany, że nie powinny być lekceważone przez Ministerstwo Zdrowia i rząd, zwłaszcza że już teraz łączne zadłużenie trzech wspomnianych szpitali przekracza miliard złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum