OZZL apeluje do ministra zdrowia o pilne spotkanie ws. dodatku covidowego

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 12:55

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w poniedziałek, 25 stycznia skierował list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym apeluje o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania z udziałem: ministra zdrowia, prezesa NFZ, reprezentacji OZZL, reprezentacji związków dyrektorów lub pracodawców szpitali w celu wypracowania jednolitej, powszechnie obowiązującej wykładni przepisów dotyczących tzw. dodatku covidowego.

OZZL apeluje do ministra zdrowia o pilne spotkanie ws. dodatku covidowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak czytamy w piśmie skierowanym do ministra Niedzielskiego: "Uzasadnieniem dla (…) wniosku jest fakt, że istnieje wielki chaos w zakresie wypłaty w/w dodatku dla lekarzy (a zapewne również dla innych grup zawodowych) oraz dramatycznie różna (odmienna) interpretacja tych samych przepisów przez różnych dyrektorów szpitala. To powoduje zrozumiałe niezadowolenie lekarzy (i zapewne innych pracowników), rodzi konflikty w szpitalach oraz podważa zaufanie nie tylko do dyrektorów, ale również do Ministra Zdrowia i Państwa Polskiego jako takiego".

ZK OZZL informuje również, że otrzymał już tysiące zgłoszeń takich nieprawidłowości. Dotyczą one nieotrzymywania dodatków w ogóle (w niektórych przypadkach), otrzymywania dodatku w formie ułamka przysługującego świadczenia, a także uzależnienie wypłacenia dodatku od prowadzonego rejestru kontaktów z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Związek zawodowy lekarzy podkreśla w ww. liście, że: "w ocenie OZZL przepisy dotyczące dodatku covidowego określają w sposób jednoznaczny kto powinien otrzymać dodatek, jednak dyrektorzy szpitali, powołując się na dotychczasowe złe doświadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia obawiają się, że Fundusz za jakiś czas nałoży na dyrektorów szpitali kary za niewłaściwe wykorzystanie środków przeznaczonych na dodatki. Wpływ na te obawy ma również fakt, że pojawiły się różne interpretacje przepisów dotyczących dodatków covidowych, a niektóre z nich zawierają nieprecyzyjne stwierdzenia np. w postaci"incydentalnego udzielania świadczeń".

W efekcie, ma dochodzić do tak absurdalnych sytuacji, że dyrektorzy szpitali sami namawiają lekarzy do występowania do sądu przeciwko dyrektorom o wypłatę dodatku, bo wtedy - ich zdaniem - będą mogli wypłacić ten dodatek nie narażając się na sankcje ze strony NFZ.

Jednocześnie OZZL informuje ministra zdrowia, że Zarząd Krajowy związku zawodowego lekarzy jest gotowy do udzielenia pomocy prawnej wszystkim lekarzom, członkom OZZL, którzy wystąpią na drogę sądową w tej sprawie. Na ten cel przeznaczył 1 mln zł. Uważa jednak, że takie powszechne procesowanie się nie byłoby korzystne dla nikogo. Poza wszystkim jednak naraziłoby na szwank zaufanie do Ministerstwa Zdrowia, do Rządu RP i do Państwa Polskiego nie tylko środowisk medycznych, ale i całego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze