OPZZ apeluje do ministra zdrowia o zmianę przepisów o dodatkach covidowych
OPZZ apeluje do ministra zdrowia o zmianę przepisów o dodatkach covidowych. Porozumienie wnosi, by dodatek dla zawodów niemedycznych nie był jednorazowym, a regularnym świadczeniem.

- OPZZ apeluje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zmianę przepisów o dodatkach covidowych.
- Porozumienie wnosi, by dodatek dla zawodów niemedycznych nie był jednorazowym, a regularnym świadczeniem.
- Obecnie przyjęte zasady wobec pracowników niemedycznych są przedmiotem rozgoryczenia i konfliktów w zakładach pracy – podkreśla OPZZ.
Czytaj również: Chaos w sprawie dodatków covidowych. Jedni dostają za mało, inni wcale. Gorąca dyskusja w Sejmie
OPZZ apeluje do MZ o zmianę przepisów o dodatkach covidowych
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do ministra zdrowia o zmianę przepisów o dodatkach covidowych. Chodzi o nowelizację polecenia MZ z 30 listopada 2021 r. w zakresie zasad przyznawania jednorazowego dodatku dla zawodów niemedycznych.
- Uważamy, że zasady przyznawania dodatkowego świadczenia pieniężnego (dodatku covidowego) powinny być jednakowe, zarówno dla osób wykonujących zawód medyczny, jak i dla pozostałych, innych niż osoby wykonujące zawód medycznych – argumentuje w swoim piśmie OPZZ.
Dodajmy, że zawody niemedyczne, to personel pomocniczy w ochronie zdrowia, a więc salowe, sanitariusze, kierowcy karetek, a także część administracyjna.
- Wsparcie finansowe dla tej grupy pracujących powinno być systemowe, a nie doraźne niezależnie od tego, do jakiej grupy zawodowej należą osoby pracujące w kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W obliczu trwającej pandemii trudno jest zrozumieć dalsze, finansowe dzielenie pracowników pracujących na ,,pierwszej linii frontu”, podejmujących jednakowe ryzyko zdrowotne i tożsamy wysiłek – przekonuje Porozumienie.
Sprawdź: Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada
Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia
Dwa rodzaje dodatków covidowych
Przypomnijmy, że od 1 listopada dodatek covidowy dla medyków liczony jest za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Świadczenie wynosi 100 proc. wynagrodzenia (maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł) i przysługuje osobom, które:
- wykonują zawód medyczny,
- uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
- a także pracują na oddziałach II poziomu zabezpieczenia COVID-19.
Z kolei dodatek dla zawodów niemedycznych ma być jednorazowy i wynieść 5 tys. zł. Uprawnione do otrzymania świadczenia są osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 roku (kryteria poniżej muszą być spełnione łącznie):
- wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
- na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).
"Obecnie przyjęte zasady są przedmiotem rozgoryczenia i konfliktów"
OPZZ przypomina, że rozwiązanie o dwóch różnych dodatkach – cyklicznym i jednorazowym – dla medyków i zawodów niemedycznych było krytykowane podczas ostatnich posiedzeń doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia RDS i sygnalizowane Ministerstwu Zdrowia.
Porozumienie apeluje, aby wrócić do tej dyskusji.
- W ocenie OPZZ ujednolicenie zasad, przyznawania dodatków pieniężnych dla pracowników medycznych i niemedycznych, poprzez zniesienie incydentalności rozwiązania wobec tych ostatnich – jest możliwa, zwłaszcza, że zmiany dopiero zostały ogłoszone i są w trakcie realizacji polecenia. Czas pandemii powinien solidaryzować środowisko pracownicze, tymczasem obecnie przyjęte zasady wobec pracowników niemedycznych są przedmiotem rozgoryczenia i konfliktów w zakładach pracy – podkreśla OPZZ.
Pismo skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podpisali przewodnicząca Rady Branży OPZZ Usługi Publiczne oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski.
Czytaj także: Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia
Personel pomocniczy doczekał się formalnego związku zawodowego
Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)