OPSP: z czego płacić pielęgniarkom i położnym, gdy szpital nie podpisze kontraktu?
Ogólnopolskie Porozumienie Szpitali Powiatowych (OPSP) wystąpiło do resortu zdrowia z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości związanych z rozporządzeniem nt. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie wzrostu wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

OPSP zwraca uwagę, że oddziały wojewódzkie NFZ wysyłają aneksy do umów, a podmioty lecznicze podpisują porozumienia ze związkami zawodowymi odnośnie podziału miesięcznie środków finansowych na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Nie wiadomo jednak na jaki czas takie porozumienia powinny być zawarte.
Świadczeniodawcy mogą nie mieć pewności czy będą mieli podpisane kontrakty na kolejne lata, zastanawiają się zatem czy w takiej sytuacji mogą gwarantować wzrost wynagrodzenia pielęgniarkom i położnym - argumentuje OPSP i zauważa, że utratę kontraktu może spowodować choćby zapowiadana mapa potrzeb zdrowotnych.
Wątpliwości OPSP budzi gwarancja utrzymania wzrostu wynagrodzenia na lata następne. Porozumienie Szpitali Powiatowych chciałoby wiedzieć, czy oddziały wojewódzkie w związku z podwyżkami nie będą obniżać kontraktów.
Kolejną sprawą podnoszoną przez OPSP jest weryfikacja liczby etatów w zależności od zmiennego stanu zatrudnienia. Rozporządzenie nie pozwala bowiem na bieżące reagowanie na stan zatrudnienia u danego świadczeniodawcy, od którego zależne są zmiany umów NFZ.
Czytaj: www.wartowiedziec.org
ZOBACZ KOMENTARZE (0)