×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OPSP: z czego płacić pielęgniarkom i położnym, gdy szpital nie podpisze kontraktu?

Autor: wartowiedziec.org/Rynek Zdrowia23 listopada 2015 18:51

Ogólnopolskie Porozumienie Szpitali Powiatowych (OPSP) wystąpiło do resortu zdrowia z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości związanych z rozporządzeniem nt. ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie wzrostu wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

OPSP: z czego płacić pielęgniarkom i położnym, gdy szpital nie podpisze kontraktu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

OPSP zwraca uwagę, że oddziały wojewódzkie NFZ wysyłają aneksy do umów, a podmioty lecznicze podpisują porozumienia ze związkami zawodowymi odnośnie podziału miesięcznie środków finansowych na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Nie wiadomo jednak na jaki czas takie porozumienia powinny być zawarte.

Świadczeniodawcy mogą nie mieć pewności czy będą mieli podpisane kontrakty na kolejne lata, zastanawiają się zatem czy w takiej sytuacji mogą gwarantować wzrost wynagrodzenia pielęgniarkom i położnym - argumentuje OPSP i zauważa, że utratę kontraktu może spowodować choćby zapowiadana mapa potrzeb zdrowotnych.

Wątpliwości OPSP budzi gwarancja utrzymania wzrostu wynagrodzenia na lata następne. Porozumienie Szpitali Powiatowych chciałoby wiedzieć, czy oddziały wojewódzkie w związku z podwyżkami nie będą obniżać kontraktów.

Kolejną sprawą podnoszoną przez OPSP jest weryfikacja liczby etatów w zależności od zmiennego stanu zatrudnienia. Rozporządzenie nie pozwala bowiem na bieżące reagowanie na stan zatrudnienia u danego świadczeniodawcy, od którego zależne są zmiany umów NFZ.

Czytaj: www.wartowiedziec.org

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze