×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OECD: na operacje zaćmy i stawu biodrowego w Polsce czeka się najdłużej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 listopada 2015 08:30

Biorąc pod uwagę kolejki do operacji zaćmy i protezy stawu biodrowego, jesteśmy na ostatnim miejscu OECD - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.

OECD: na operacje zaćmy i stawu biodrowego w Polsce czeka się najdłużej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dysproporcje są dramatyczne: w Holandii na usunięcie zaćmy czeka się miesiąc. W Polsce średnio o ponad rok dłużej (dokładnie 414 dni).

Analizując czas oczekiwania, autorzy OECD wzięli pod lupę zabiegi, które nie należą do procedur ratujących życie, ale powodują ból i niepełnosprawność. Są zatem miernikiem jakości życia.

Przyczyn długiego czasu oczekiwania w Polsce jest kilka. Z jednej strony brakuje odpowiedniego finansowania. Z drugiej - mamy złą organizację systemu ochrony zdrowia.

Częściowo kolejki do usunięcia zaćmy może rozładować otwarcie granic. Dzięki przepisom unijnym pozwalającym na leczenie transgraniczne za pieniądze z NFZ, od stycznia do września tego roku na leczenie do Czech udało się 2,5 tys. osób.

Większy problem jest z endoprotezoplastyką. To o wiele poważniejsza i kosztowniejsza operacja. Za pieniądze z NFZ nie da się wyjechać za granicę w celu jej wykonania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze