×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

OC może być jednocześnie ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 21 lutego 2012 12:22

Według kancelarii prawnej P.J. Sowisło & Topolewski odpowiedzialność z tytułu zdarzeń medycznych jest objęta polisą OC, którą szpitale i tak muszą posiadać.

OC może być jednocześnie ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Renata Kawula, radca prawny z kancelarii P.J. Sowisło & Topolewski tłumaczy w wywiadzie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że jest wiele argumentów przemawiających za tym, że jeśli szpital posiada ubezpieczenie OC, w ramach tej jednej polisy od swojego dotychczasowego ubezpieczyciela może oczekiwać również ochrony ubezpieczeniowej z tytułu zdarzeń medycznych.

Jak wyjaśnia Kawula wprawdzie ustawa o działalności leczniczej mówi wyraźnie, że szpital musi być ubezpieczony zarówno z tytułu odpowiedzialności cywilnej, jak i zdarzeń medycznych, jednak z ustawy nie wynika, że muszą to być dwie odrębne polisy.

Czytaj. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych "gwoździem do trumny" dla szpitali samorządowych?

Radca przyznaje jednak, że aby sytuacja mogła być precyzyjnie interpretowana, konieczna będzie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej.

Według prawnik trzeba w niej zapisać wprost, że od podmiotów leczniczych wymagana jest jedna polisa OC, obejmująca swoim zakresem ubezpieczenie OC i z tytułu zdarzeń medycznych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum