Nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. ZUS wyjaśnia

Autor: oprac. KK • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia03 sierpnia 2022 19:00

Ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku. Polski Ład wprowadził zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych. W efekcie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego objęto osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy "aktu powołania". ZUS opublikował informację w tej sprawie.

Nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. ZUS wyjaśnia
ZUS: zmiany opisu kodu tytułu ubezpieczenia osób powołanych do pełnienia funkcji. Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Polski Ład wprowadził zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych. W efekcie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego objęto osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy "aktu powołania
  • Chodzi m.in. o członków zarządów, komisji rewizyjnej oraz członków komisji egzaminacyjnych
  • ZUS opublikował informację dotycząca zmiany opisu kodu tytułu ubezpieczenia osób powołanych do pełnienia funkcji
  • - Aby zaktualizować opisu kodu w Programie Płatnik należy pobrać jego aktualizację - podkreślają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • ZUS przypomina, że od 1 lipca tego roku doprecyzowano, wprowadzony od dnia 1 stycznia 2022, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurentów

Nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. ZUS wyjaśnia

Zmiana ustawy zdrowotnej ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. doprecyzowała tytuł ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji wynagradzanych z tego tytułu oraz wprowadziła nowe zasady obejmowania ubezpieczeniem zdrowotnym części osób powołanych do pełnienia funkcji.

ZUS przypomina, że od 1 lipca tego roku doprecyzowano, wprowadzony od dnia 1 stycznia 2022, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurentów, którzy z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji, a także wyłączono z kręgu osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu osoby uzyskujące przychody, o których mowa w art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy podatkowej, których roczne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekracza kwoty 6000 zł.

W związku z tym, uległ zmianie opis kodu tytuł ubezpieczenia tych osób. Obecnie ma on brzmienie:

22 50 – osoba powołana do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurent, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Aby zaktualizować opisu kodu w Programie Płatnik należy pobrać jego aktualizację - podkreślają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum