×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy raport dotyczący wynagrodzeń lekarzy. Czy medycy w Polsce mają powód do narzekania?

Autor: Jakub Styczyński • Źródło: RynekZdrowia.pl, OZZL Mazowsze07 marca 2023 06:35

Dziś (7 marca) poznamy treść raportu o stawkach wynagrodzeń oferowanych lekarzom w 2022 r. Jego autorem jest portal "Lekarze - oferty pracy", a partnerem - Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Opracowanie może podać w wątpliwość tezę Jarosława Kaczyńskiego, że nie istnieje problem niskich płac w ochronie zdrowia.

Nowy raport dotyczący wynagrodzeń lekarzy. Czy medycy w Polsce mają powód do narzekania?
Ile zarabiają lekarze? Dziś poznamy najnowszy raport. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Portal "Lekarze - oferty pracy" przedstawi najnowsze wyniki dotyczące stawek oferowanych medykom w ubiegłym roku. Publikacja może być ważnym głosem w dyskusji o tym, czy lekarze w Polsce mają powody do narzekania na zarobki
  • Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział niedawno na konferencji, że problem niskich płac w ochronie zdrowia jest rozwiązany, bo niektórzy specjaliści z wieloletnim stażem mogą liczyć na zarobki nawet 75 tys. zł miesięcznie
  • Zdaniem Kaczyńskiego medycy "gonią za pieniądzem", pracując w niepublicznych placówkach, co powoduje długie czasy oczekiwania na przyjęcie pacjentów w szpitalach
  • Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny podzielił się pomysłem premiowania lekarzy pracujących tylko w systemie publicznym. To może być jeden z jego postulatów na kolejną kadencję
  • Niedawno przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wskazywali, że zarobki medyków zależą od wielu czynników, np. miejsca pracy, liczby miejsc pracy, specjalizacji, etapu kariery
  • Wynagrodzenia w ochronie zdrowia będą tematem jednej z debat VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023), który trwać będzie w Katowicach w dniach 9-10 marca 2023 r.

Wynagrodzenia rosną, ale inflacja je przegania

Z raportu przygotowanego przez portal "Lekarze - oferty pracy", którego partnerem jest Region Mazowiecki OZZL, będzie się można dowiedzieć, jakie stawki wynagrodzenia oferowano lekarzom w ubiegłym roku.

W grudniu 2022 r. portal oraz związkowcy podawali analogiczne informacje z okresu pierwszych trzech kwartałów. Wskazywali wówczas, że średnia oferta wynagrodzenia dla lekarzy (dla wszystkich województw) sukcesywnie uległa niewielkiemu wzrostowi i wynosiła w:

  • I kwartale 2022 r. – 168,11 zł za godz.
  • II kwartale 2022 r. – 181,95 zł za godz.
  • III kwartale 2022 r. – 185,17 zł za godz.

Autorzy raportu podkreślali, że biorąc pod uwagę wysoką inflację, można rzec, iż realna wartość nabywcza oferowanego im wynagrodzenia zmalała. W II i III kwartale 2022 r. nadal najwyższe stawki oferowała ambulatoryjna opieka zdrowotna (AOS).

W specjalizacjach najkorzystniejsze warunki oferowano endokrynologom i urologom. Na najwyższe wynagrodzenia mogli liczyć lekarze pracujący w największych miastach.

Lekarze gonią za pieniądzem? Badanie OZZL tego nie potwierdza

Raport, który będzie prezentowany dzisiaj, może pomóc zweryfikować stwierdzenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że problem niskich płac w ochronie zdrowia jest rozwiązany. Na grudniowej konferencji powiedział on, że niektórzy specjaliści z wieloletnim stażem mogą liczyć na zarobki nawet 75 tys. zł miesięcznie.

Agata Dynkiewicz, sekretarz Zarządu Krajowego OZZL ripostowała, że "podstawowa pensja specjalisty wynosi 8210 zł", a zarobki lekarzy "zależą od wielu czynników (miejsca pracy, liczby miejsc pracy, specjalizacji, etapu kariery)".

Prezes PiS skrytykował też lekarzy, którzy w jego opinii "gonią za pieniądzem", pracując w niepublicznych placówkach, co powoduje długie czasy oczekiwania na przyjęcie pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych. 

W odpowiedzi na te stwierdzenia OZZL przedstawił wyniki badania, zgodnie z którym tylko 41 proc. pacjentów zgadza się ze słowami Kaczyńskiego. 

Kilka dni temu głos w dyskusji na ten temat zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał po raz kolejny, że nosi się z pomysłem premiowania lekarzy pracujących jedynie w systemie publicznym. Zaznaczył jednak, że obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja wdrażaniu tego typu zmian. Zapowiedział, że to może być jeden z postulatów na kolejną kadencję.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum