Nowy program Brytyjczyków: chcą przyciągnąć polskich lekarzy wysokimi zarobkami

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2017 18:15

Brytyjskie placówki służby zdrowia chcą zatrudnić setki lekarzy z Polski, Litwy czy Grecji. Kuszą ich obietnicami pensji w wysokości 90 tys. funtów rocznie. Brytyjczykom zależy zwłaszcza na Polakach, którzy na Wyspach mają znakomitą opinię.

Nowy program Brytyjczyków: chcą przyciągnąć polskich lekarzy wysokimi zarobkami
NHS planuje zatrudnić 500 lekarzy z Unii Europejskiej w najbliższych 2 latach. Fot archiwum

Brytyjski system służby zdrowia zmaga się z dotkliwym niedoborem lekarzy, wielu medyków pierwszego kontaktu wyjechało do pracy w Nowej Zelandii czy Australii, gdzie otrzymują zarobki wyższe niż nad Tamizą. W efekcie w niektórych regionach Wlk. Brytanii na wizytę u tego typu specjalisty trzeba czekać nawet miesiąc.

Receptą na braki ma być nowy system rekrutacji lekarzy z Polski, Litwy i Grecji. Specjalistom, którzy zdecydują się podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, oferowane są bardzo dobre zarobki nawet do 90 tys. funtów rocznie (w przeliczeniu 37 tys. zł miesięcznie) oraz specjalny program ułatwiający przeprowadzkę i adaptację w nowym miejscu pracy.

NHS planuje zatrudnić 500 lekarzy z Unii Europejskiej w najbliższych 2 latach, czyli zanim Wlk. Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską.

Chętni lekarze muszą posługiwać się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodną rozmowę z pacjentem oraz przejść 12-tygodniowy kurs w Polsce. Pierwsza grupa medyków rozpocznie szkolenie w przyszłym tygodniu, zaczną oni pracować w Anglii w kwietniu. Kolejni lekarze rozpoczną szkolenie w ciągu trzech miesięcy.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum