×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy produkt rozliczeniowy od NFZ. To pieniądze na koszty dodatkowe

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia29 marca 2022 15:40

NFZ opublikował nowe zarządzenie w sprawie finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Chodzi o leczenie chorych zanim zostaną przekazani do szpitali za granicę. - Umożliwi podmiotom leczniczym pokrycie dodatkowych kosztów ponoszonych - wyjaśnia NFZ

Nowy produkt rozliczeniowy od NFZ. To pieniądze na koszty dodatkowe
Nowy produkt rozliczeniowy od NFZ. Ustalono wartość 649 punktów Fot. Shutterstock

 

Nowy produkt rozliczeniowy od NFZ. Ustalono wartość 649 punktów

29 marca opublikowano zarządzenie prezesa NFZ. To nowelizacja zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne.

Chodzi o doprecyzowanie świadczeń dla uchodźców z Ukrainy, którzy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce (z wyłączeniem leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej).

W związku z tym - jak wskazano w uzasadnieniu do zarządzenia - w załączniku nr 1c do zarządzenia utworzono produkt rozliczeniowy: 5.53.01.0001545 Koszt pobytu pacjenta (obywatela Ukrainy) przed przekazaniem do ośrodka za granicą celem dalszego leczenia o wartości 649 pkt (produkt obejmuje: koordynację i przygotowanie pacjenta celem przekazania do ośrodka za granicą, przedstawienie w sposób skuteczny, przystępny i zrozumiały dla pacjenta informacji w zakresie dalszego postępowania, oraz koszty tłumaczenia dokumentacji, w tym zapewnienie tłumacza, kwalifikacja do transportu w czasie poniżej3 dni).

Pieniądze na dodatkowe koszty dla szpitali 

- Rozliczenie produktu umożliwi podmiotom leczniczym pokrycie dodatkowych kosztów ponoszonych przed przekazaniem pacjenta, obywatela Ukrainy, do specjalistycznego ośrodka za granicą celem jego dalszego leczenia - wyjaśnia NFZ.

Świadczenia te - jak przypomniano w uzasadnieniu - finansowane będą "z dotacji celowej z budżetu państwa udzielanej z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia".

Dodajmy, że według danych Straży Granicznej (stan na 21 marca 2022 r.) od 24 lutego 2022 r. do Polski przybyło 2,125 mln osób.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze