Nowy prezes ZUS: polityka ściągania składek nie może być bezwzględna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2009 09:36

Powołany 2 października nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk zapewnia, że ZUS działa stabilnie: składki są ściągane terminowo, podobnie jak terminowo realizowane są wszystkie świadczenia.

Podczas czwartkowego (8 października) posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej prezes Derdziuk zapowiedział, że zamierza skupić się na poprawie jakości obsługi, transparentności działań Zakładu oraz na edukacji.

Zbigniew Derdziuk przedstawił posłom Komisji Polityki Społecznej i Rodziny swoje plany dotyczące działalności Zakładu. Jako wyzwanie określił konieczność dostosowania ZUS do zmniejszonego budżetu. Przypomniał, że w ramach oszczędności związanych z ogólnym kryzysem, budżet ZUS został zmniejszony o 560 mln zł.

– Musieliśmy zarządzić oszczędności dotyczące całego roku, obejmujące wynagrodzenia i wydatki inwestycyjne – mówił prezes ZUS.

Zakład wstrzymał się zatem z budową nowych siedzib "tam gdzie nie leje się na głowę". Z drugiej strony niektórych wydatków inwestycyjnych nie da się uniknąć.

– Jeśli pracownik ma 11-letni komputer, który się wolno otwiera, trzeba kupić nowy –   powiedział Zbigniew Derdziuk.

Prezes ZUS poinformował, że zamierza przeprowadzić audyt procedur zamówień publicznych i ocenę działań pracowników. Jego zdaniem z korespondencji wynika, że 90 proc. zgłaszanych przez petentów spraw dotyczy ponownego rozpatrzenia sprawy, przyznania dodatkowych świadczeń itp.

Zbigniew Derdziuk zapowiedział również, że "w ramach elastyczności, przy zachowaniu pełnej transparentności i w granicach prawa" chce zmienić politykę ściągania składek, tak by nie była ona zbyt bezwzględna.

– Musimy dążyć do uzyskania pieniędzy od firm, ale nie wykazywać się bezwzględnością, która doprowadzi do ich upadłości. Często dotyczy to sfery publicznej – wyjaśnił prezes ZUS.

Zbigniew Derdziuk pracował dotychczas w administracji, bankowości, mediach, konsultingu. Pełnił też wysokie funkcje rządowe. Do stycznia 2009 r. był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska. Potem, do objęcia stanowiska prezesa ZUS, był wiceprezesem zarządu Banku Pocztowego S.A.

W pierwszej połowie września ABW zatrzymała ówczesnego prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzy inne osoby pod zarzutem łapownictwa. Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Pozostali trzej podejrzani usłyszeli po jednym zarzucie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum