Nowy algorytm: Lubuskie liczy na większe pieniądze od płatnika

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 19:01

Województwo lubuskie otrzyma według nowego algorytmu więcej pieniędzy na leczenie - informuje gorzowski dodatek Gazety Wyborczej.

Nowy algorytm: Lubuskie liczy na większe pieniądze od płatnika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od ponad dwóch lat obowiązywał algorytm, którego jednym z kryteriów był średni dochód przypadający na gospodarstwo domowe w regionie. To oznaczało, że tam, gdzie dochód był niski, było mniej pieniędzy na leczenie mieszkańców.

Na takiej kalkulacji zdecydowanie najwięcej traciły województwa podkarpackie i lubelskie czy lubuskie. Te ostatnie nawet 70-90 mln zł rocznie.

Budżet lubuskiego NFZ to ok. 1,3 mld zł. Za mniejszą pulę środków leczeni są jedynie mieszkańcy regionów: opolskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Za to znacznie wyższa stawka obowiązuje m.in. na Dolnym Śląsku, Śląsku, w województwie łódzkim, zachodniopomorskim i mazowieckim (tu przypada ponad 1,6 tys. zł na jedną osobę).

Sejm przyjął już zmiany w sposobach rozdzielania pieniędzy dla oddziałów wojewódzkich NFZ. Kryterium mówiące o dochodach mieszkańców zostało wykreślone. Teraz pod uwagę brana jest m.in. liczba osób ubezpieczonych w regionie. Jeśli ustawa przejdzie przez Senat, zmiany wejdą w życie prawdopodobnie już w 2010 roku - przypomina Gazeta Wyborcza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze