Nowy Targ: szpital sądzi się i negocjuje z NFZ

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 11:54

O 13 mln zł za świadczenia ponad limit walczy szpital w Nowym Targu. Dyrekcja złożyła już dwa pozwy sądowe i nie zamierza rezygnować ze swoich roszczeń.

Foto: www.pszs.eu

– Złożyliśmy dwa pozwy sądowe. Jeden na kwotę 9 mln zł za procedury pilne i ratujące życie. Drugi na 4 mln zł za procedury limitowane. Chcielibyśmy odzyskać całość, ale nie wykluczamy ugody sądowej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak.

Jak relacjonuje przedstawiciel organu założycielskiego Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, największym problemem są niezapłacone świadczenia na oddziale neurochirurgii, który w ubiegłym roku funkcjonował niemal bez kontraktu. W tym roku sytuacja się poprawiła, oddział ma już podpisany kontrakt na wyższym poziomie.

Zarząd powiatu interweniował m.in. w małopolskim oddziale NFZ. Został poinformowany, że Fundusz ma dodatkowe środki na nadlimity, ale nowotarski szpital nie otrzyma z pewnością 100 proc. kwoty, której się domaga.

Wicestarostwa nowotarski jest zdania, że postępowanie płatnika jest karygodne.

– W części województw wszystkie nadwykonania zostały zapłacone, ale są takie, jak w  Małopolsce, w których jest to wielkim problemem. W województwie mazowieckim statystycznego pacjenta przypada 1800 zł, ale w małopolskim – o pięćset złotych mniej. To oznacza, że w Polsce nie ma równości w dostępie do świadczeń medycznych – uważa Maciej Jachymiak.

To, że placówka nie ma praktycznie szans na odzyskanie całej kwoty za nadwykonania, potwierdza także po dyrektora Marek Wierzba. przekonanie to buduje po dwukrotnych spotkaniach w Małopolskim Oddziale NFZ...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum