Nowy Targ: starosta kontra NFZ

Autor: Dziennik Polski, PP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 13:30

Starosta nowotarski apeluje do najwyższych władz krajowych o interwencje, w sprawie niezapłaconych nadwykonań tamtejszemu szpitalowi.

13 milionów złotych – takiej kwoty brakuje Podhalańskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II z tytułu nadwykonań. Szpital zaciągnął 6-milionową pożyczkę bankową na bieżącą działalność, którą poręczył powiat. Starosta Krzysztof Faber zwrócił się do prezydenta, premiera, wojewody, prezesa NFZ, komisji zdrowia w Sejmie i Senacie, parlamentarzystów oraz europarlamentarzystów z Małopolski o interwencję w celu „rozwiązania poważnego konfliktu między szpitalem a Małopolskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia".

Z analizy świadczeń przeprowadzonej przez zarząd powiatu i dyrekcję szpitala wynika, że 80 procent tej kwoty to tzw. procedury nagłe, ratujące życie - te, do których pokrycia NFZ jest ustawowo zobowiązany.

„W trakcie przygotowywania aneksów rozliczających rok 2009 popełniono w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ szereg błędów formalno-prawnych i merytorycznych. (...) Jedynie MOW NFZ przeprowadza rozliczenie roczne w tak ułomny sposób, bowiem większość innych oddziałów wojewódzkich rozlicza wykonane w 2009 r. świadczenia zdrowotne, starając się zabezpieczyć NFZ przed ewentualnymi roszczeniami świadczeniodawców".

Takie stwierdzenia wywołały oburzenie w Małopolskim Oddziale Funduszu.

– Jest to bardzo mało prawdopodobne, by aż 80 procent kwoty obejmowało działania ratujące  życie, ale oczywiście sprawdzimy to. Niemniej jesteśmy zbulwersowani informacjami zawartymi w tym liście.  Prowadziliśmy z dyrekcją rozmowy proponując aneks rozliczeniowy na kwotę przeszło 1,3 miliona złotych, jednak dyrekcja nie była tym zainteresowana – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowa oddziału.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum