Nowy Targ: jedna trzecia pacjentów ZOL bez finansowania z Funduszu?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2010 14:54

Przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu powstał 90-łóżkowy ZOL. Z kontraktu wynika, że Fundusz sfinansuje tylko 60 łóżek.

Spełniający europejskie standardy ZOL zostanie otwarty za kilka dni. Zakład powstał z przekształconego oddziału opiekuńczo-leczniczego. Przejmie również pacjentów Małopolskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (MORO) w Nowym Targu.

Przy kontraktowaniu usług okazało się jednak, że Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ uwzględnił tylko 60 łóżek po MORO, a nie przewidział pacjentów nowotarskiego szpitala. W efekcie pacjenci oddziału opiekuńczo-leczniczego lecznicy pozostają bez finansowania. a placówka nie może odmówić im przyjęcia. 

– Rozmowy, które prowadził z NFZ zarówno zarząd województwa, jak i zarząd powiatu w związku z likwidacją MORO, wskazywały na to, że kontrakt dla otwieranego ZOL-u obejmie pacjentów MORO i oddziału opiekuńczo-leczniczego nowotarskiego szpitala – mówi nam Paweł Zieliński, rzecznik prasowy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. – Niestety, stało się inaczej.

W tej sprawie interweniowali już w NFZ wszyscy zainteresowani: szpital i zarząd powiatu nowotarskiego oraz zarząd województwa, który poprosił NFZ o rozważenie możliwości zwiększenia kontraktu Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego o 27 łóżek.  

Interwencje samorządowców są uzasadnione: całkowity koszt uruchomienia nowej placówki sięgał 9 milionów 800 tys. zł i poniosły go zarząd powiatu oraz województwa, zainteresowane rozwojem usług rehabilitacyjno-leczniczych w regionie.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na pytanie o możliwości podwyższenia kontraktu dla ZOL wyjaśniła nam, że Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu złożył wniosek o ogłoszenie konkursu na świadczenia w zakładzie opiekuńczo-leczniczym dopiero 26 października 2009 roku. Placówka została  poinformowana o możliwości zakontraktowania świadczeń w ZOL-u jedynie w przypadku ogłoszenia postępowania konkursowego na rok 2010 i lata następne, jednocześnie jednak Fundusz nie składał deklaracji finansowania 100 proc. bazy łóżkowej w przypadku przystąpienia do konkursu. Ostatecznie, zgodnie z decyzją Centrali NFZ, wszystkie umowy w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych zostały podpisane w trybie aneksowania, a nie postępowań konkursowych. 

Pulchna zapewnia, że po szczegółowej analizie sprawozdawczości, MOW NFZ rozważy jednak ponownie możliwość zakontraktowania dodatkowych świadczeń w trakcie roku, jeżeli pozwolą na to środki finansowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum