Nowy Targ: czy to już koniec konfliktu w szpitalu?

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2013 13:15

Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu normalnie przyjmuje pacjentów na oddział internistyczny, są nawet wolne łóżka - informuje Gazeta Wyborcza nawiązując do wielokrotnie opisywanego sporu lekarzy z dyrekcją szpitala.

Nowy Targ: czy to już koniec konfliktu w szpitalu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że 15 lekarzy z oddziału internistycznego złożyło wypowiedzenia z pracy, oddział miał przestać istnieć. Tymczasem funkcjonuje bez zakłóceń. Dyrekcja zatrudniła innych lekarzy.

Do konfliktu doszło po tym, jak pojawiła się informacja o możliwym połączeniu oddziału chorób wewnętrznych z oddziałem internistyczno-kardiologicznym w jeden oddział z jednym lekarzem dyżurnym.

- W sporze z lekarzami chodzi jednak o co innego - powiedział niedawno w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor szpitala Marek Wierzba. Wspominał o spotkaniu na temat perspektywicznych planów szpitala, na którym poinformował lekarzy, że będzie się starał o stworzenie i zakontraktowanie oddziału geriatrycznego, ponieważ na oddziałach internistycznych przeważają pacjenci geriatryczni.

- Mówiłem wówczas, że w przyszłości, gdy będzie u nas geriatria, kontrakt na internę może być mniejszy. Po tym posypały się wypowiedzenia - zaznaczył dyrektor.

Niezależnie o tego, jaki był prawdziwy powód konfliktu, sytuacja wygląda obecnie tak, że szpital normalnie przyjmuje pacjentów na internę, a dyrekcja lecznicy złożyła doniesienie do prokuratury na związkowców, którzy jej zdaniem rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o sytuacji placówki.

- Nie można bezkarnie straszyć ludzi, że nie będą się mieli gdzie leczyć, bo pod wpływem takich informacji mogą podejmować nieracjonalne decyzje, np. szukać pomocy w innym mieście, choć ich stan zdrowia wymagał natychmiastowej interwencji - wyjaśnia Gazecie Wyborczej Maciej Jachimiak, członek zarządu powiatu nowotarskiego, z zawodu lekarz.

Warto też przypomnieć, że małopolski OZZL uznał, iż Podhalański Szpital Specjalistyczny nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa pacjentów na dwóch oddziałach i zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę o możliwości spowodowania przez dyrekcję tej placówki zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów i mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze