Nowy Targ: NFZ obiecał pomóc szpitalowi

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2010 13:00

Podhalański Szpital Specjalistyczny (PSS) nie dostanie zwrotu pełnej kwoty za nadwykonania, ale coś dostanie.

Nowotarski szpital ma prawie 49 mln złotych długów, w tym ponad 13 mln złotych stanowi wartość świadczeń, wykonanych ponad limity ustalone w ramach kontraktów z NFZ.

PSS podaje, że połowę tej kwoty stanowią świadczenia ratujące życie. Kalkulacje szpitala jednak i Funduszu, dotyczące nadwykonań w zakresie świadczeń ratujących życie różnią się, ale – jak zapewniła dyrektor małopolskiego Oddziału NFZ, PSS pieniądze dostanie na pewno.

– W ubiegłych latach, gdy pozwalał na to budżet, Małopolski Oddział NFZ finansował w całości świadczenia wykonane ponad limit – wyjaśnia portalowi rynek zdrowia.pl Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ.

Jednakże w roku 2009, mając na względzie trudną sytuację finansową już w połowie roku Oddział informował Świadczeniodawców, że NFZ nie uda się pokryć kosztu wszystkich nadwykonań w szpitalach. Teraz, w związku z tym, że do Małopolskiego Oddziału NFZ mają wkrótce zostać przekazane dodatkowe środki finansowe, pojawiła się szansa na przeznaczenie części tych pieniedzy (33 mln) na uregulowanie należności za nadwykonania z 2009 roku w zakresie świadczeń ratujących życie. Pieniądze te zostaną przekazane szpitalom według jednolitych zasad.

Bulanowska zastrzega jednak, że pieniądze trafią do szpitali, po wcześniejszej weryfikacji własnych kalkulacji placówek, ubiegających się o wypłatę nadwykonań.

Dyrektor małopolskiego Funduszu zapewnia przy tym, że opracowana przez MOW NFZ metodologia pozwala na precyzyjną weryfikację prawidłowości sprawozdanych świadczeń oznaczonych jako ratujące życie.

Barbara Bulanowska zaznacza jednak, że nowotarski szpital, ze względu na wyjątkowo trudną sytuację, będzie jednym z pierwszych przewidzianych do negocjacji i ugód zawieranych przed sądem. Przypomnijmy, że PSS wszedł na ścieżkę sądowej egzekucji w kwietniu br. Sąd odmówił jednak egzekucji roszczeń w trybie nakazowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum