Nowy Sącz: szpitalne poradnie leczą bez kontraktów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2011 12:07

Z kontraktowania dla oddziałów szpitalnych jestem zadowolony, z umów dla porani nie bardzo - Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu liczy pieniądze, jakie dostanie z NFZ za wykonane świadczenia zdrowotne.

Nowy Sącz: szpitalne poradnie leczą bez kontraktów

– Jeśli chodzi o poradnie, to w tym roku była wyjątkowo silna konkurencja. Pojawiło się z 50 nowych podmiotów, z którymi nie byliśmy w stanie rywalizować z uwagi na nasze stałe koszty. Na przykład samodzielnie działający na rynku masażysta jest w stanie zadowolić się kwotą w wysokości kilku zł, natomiast my nie możemy zejść do takiego poziomu – wyjaśnia Puszko.

Nie znaczy to, że dyrekcja szpitala bierze pod uwagę jedynie czynnik ekonomiczny i świadczy tylko te usługi, za które płaci NFZ. Lecznica w Nowym Sączu prowadzi również poradnie, na które nie ma kontraktu.

– Mamy poradnię logopedyczną, która od kilku lat działa bez kontraktu. W tym roku również nie mamy kontraktu. Wygrał prywatny podmiot zatrudniający pięciu logopedów i oferujący większą dostępność. Nie zamkniemy jednak naszej poradni, bo zapotrzebowanie jest olbrzymie – wyjaśnia dyrektor.

Z tych samych pozaekonomicznych powodów Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu będzie zabiegał o kontrakty dla kilku poradni, które przegrały „w pierwszym podejściu”. Dotyczy to m.in. poradni hematologicznej. Pieniądze w uzupełniającym konkursie będą niewielkie. Jednak do 12 stycznia szpital złoży w NFZ ofertę.

Chodzi bowiem o leczenie ciężko chorych, np. z białaczką, którzy musieliby jeździć do specjalistycznych poradni w Tarnowie lub Krakowie.

– Poradnia działa, przyjmuje pacjentów, mimo że kontraktu nie mamy i nie wiadomo, czy dostaniemy – mówi nam dyrektor Puszko.

Szpital może sobie pozwolić na tego rodzaju działania, gdyż z powodzeniem zakończył negocjacje dotyczące oddziałów szpitalnych. M.in. podpisał pięcioletni kontrakt na nielimitowane położnictwo i w zakresie odbierania porodów jest w Nowym Sączu monopolistą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum