Nowy Sącz nie chce likwidacji laboratoriów sanepidu

Autor: dziennikpolski24.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 10:16

Wojewódzki inspektor sanitarny w Krakowie Michał Seweryn poinformował szefów placówek powiatowych, że po reorganizacji utrzymane zostaną tylko laboratoria w Wadowicach i Tarnowie. Oznacza to zamknięcie trzech sądeckich laboratoriów: badania żywności, wody, bakteriologii i parazytologii.

Nowy Sącz nie chce likwidacji laboratoriów sanepidu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennik Polski opisuje reakcje pracowników laboratoriów, samorządowców i posłów na wiadomość o likwidacji laboratoriów. Są przeciwni. Starosta nowosądecki Jan Golonka mówi wprost, że szukanie przez wojewodę Jerzego Millera oszczędności w taki sposób jest pomysłem chybionym. Zamiast założonych zysków, będą rosnąć straty i koszty. A przede wszystkim przybędzie bezrobotnych tam, gdzie brak pracy jest najbardziej odczuwalny, czyli daleko od Krakowa, w takich powiatach, jak nowosądecki.

Przy okazji starosta wypomina wojewodzie, że "po likwidacji dyspozytorni Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego ciągle nie możemy się pozbierać".

Rzecznik wojewody Jan Brodowski uspokaja: - Trwa reorganizacja stacji sanepidu i racjonalizacja kosztów badań tam prowadzonych. Nie mówimy o likwidacji. Jeśli powiatowi inspektorzy sanitarni będą w stanie w okrojonym budżecie dalej prowadzić badania, to laboratoria pozostaną.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Warto zauważyć, że Nowy Sącz to jeden z elementów większego planu. Likwidacji laboratoriów w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych chce siedmiu wojewodów. W Małopolsce na 13 obecnie funkcjonujących miałyby zostać tylko cztery. Z kolei na Podkarpaciu ma zniknąć do 2015 r. aż 10 spośród 14 laboratoriów. Podobnie jest na Dolnym Śląsku. Tam na 17 laboratoriów zlikwidowanych ma być 10.

Zdaniem wojewodów, głównym powodem reorganizacji jest aspekt ekonomiczny. W całym kraju jest ponad 130 laboratoriów przy sanepidach. Z naszych informacji wynika, że w 2011 r. przyniosły prawie 90 mln zł dochodu, a za pierwsze siedem miesięcy ub.r. - 53 mln zł.

- To kolejna propozycja, jaka wpłynęła do GIS. W 2012 r. było ich wiele. W tej sprawie złożono też około 70 interpelacji poselskich. Tak naprawdę, jak na razie, to ciągłe podchody. Nie można zapominać, że wykaz laboratoriów jest częścią rozporządzenia MZ i żeby wprowadzić jakąkolwiek zmianę, zgodnie z prawem trzeba zmienić rozporządzenie. Dlatego nic nie jest przesądzone - mówił w portalu rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Czytaj: Laboratoria sanepidów do likwidacji: Czy to dobre rozwiązanie

Jak informuje Dziennik Polski, interwencję w sprawie obrony nowosądeckich laboratoriów zadeklarowali parlamentarzyści sądeccy - Andrzej Czerwiński, Marian Cycoń, Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, Piotr Naimski i Stanisław Kogut oraz wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa i wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze