Nowy Sącz: lekarze przeciwni obniżeniu wynagrodzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2013 11:19

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Śniadeckiego w Nowym Sączu nie zgadzają się na obniżenie pensji o 10 proc. Propozycja dyrekcji dotycząca obniżki płac ma poprawić sytuację finansową placówki, która tylko w ostatnim półroczu przyniosła 3 mln zł strat.

Nowy Sącz: lekarze przeciwni obniżeniu wynagrodzeń

Jak poinformował w piątek (12 lipca) dyrektor szpitala Artur Puszko, obniżenie pensji o 10 proc. ma dotyczyć wszystkich pracowników szpitala. - Obniżenie pensji pracownikom to tylko część programu naprawczego, który jest w przygotowaniu. Na moją propozycję zgodziło się 60 lekarzy zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne - powiedział.
 
Puszko poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia zalega szpitalowi za nadwykonania blisko 3 mln zł.

Zdaniem przewodniczącego Związku Zawodowego Lekarzy w nowosądeckim szpitalu Czesława Misia, wszyscy lekarze, zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, tj. 130 pracujących w szpitalu im. Śniadeckiego, nie zgadzają się na propozycję dyrekcji.

- To nie lekarze są winni sytuacji finansowej szpitala. To niekorzystna umowa z NFZ podpisana przez dyrektora skutkuje dzisiejszą sytuacją - powiedział Miś.

Pensja podstawowa lekarza bez specjalizacji w nowosądeckim szpitalu wynosi 3,1 tys. zł, a lekarza specjalisty - 4,5 tys. zł.

Sprzeciw lekarzy poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W oświadczeniu przesłanym PAP przez przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela czytamy:

"Powyższa sytuacja jest kolejnym przykładem działań, podejmowanych obecnie przez dyrektorów wielu szpitali w Polsce, które - wyglądając pozornie na rozsądne i uzasadnione - przyczyniają się w istocie do pogłębienia kryzysu w całej służbie zdrowia, a w konsekwencji i w tych szpitalach".

Zdaniem związkowców, dyrektorzy szpitali powinni wspólnie zabiegać o wyższą wycenę świadczeń zdrowotnych przez NFZ.

Portal internetowy sądeczanin.info napisał, że zadłużenie Szpitala im. Śniadeckiego wynosi ok. 50 mln zł. W latach 2010-2012 zadłużenie szpitala spadło o ponad 10 mln zł z poziomu ponad 58 mln zł do ponad 47 mln zł, a obecnie lecznica znów notuje straty.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum