×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowelizacja budżetu: odrzucone wnioski opozycji o podwyżki w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 listopada 2017 18:01

Sejm znowelizował tegoroczny budżet i ustawę okołobudżetową, co umożliwi m.in. wypłatę 2,3 mld zł rekompensat dla górników oraz 980 mln zł dla publicznych telewizji i radia. Przepadły wnioski opozycji o odrzucenie noweli oraz poprawki dot. m.in. podwyżek dla pracowników służby zdrowia.

Nowelizacja budżetu: odrzucone wnioski opozycji o podwyżki w ochronie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartkowym głosowaniu nad nowelizacją budżetu wzięło udział 432 posłów, za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 235, przeciw było 193 posłów, a 4 wstrzymało się od głosu. Natomiast w głosowaniu nad nowelą ustawy okołobudżetowej, która jest ściśle powiązana z budżetem, wzięło udział 430 posłów, 233 poparło nowelę, 196 było przeciw, a jeden się wstrzymał.

Zaoszczędzone środki mają być przede wszystkim wykorzystane m.in. na wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe dla emerytów-górników. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób. Ma na to trafić ok. 2,3 mld zł, natomiast generalnie sektor górniczy ma otrzymać 3,2 mld zł (około 1 miliarda zł ma trafić na restrukturyzację kopalń).

Z dodatkowych środków ma być także sfinansowane zrekompensowanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych.

Na ten ostatni cel ma trafić kwota 980 mln zł. Kwota taka ma być przekazana, mówiła wiceminister finansów Teresa Czerwińska, do "publicznej radiofonii i telewizji na realizację zadań misji publicznej". W sumie dla resortu kultury ma trafić 1,2 mld zł.

W nowelizacji przewidziano również utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 316,9 mln zł m.in. na program Rodzina 500 plus. Utworzona ma być także rezerwa celowa na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych (podstawowych i średnich), zapewniających uczniom poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną). Będzie to ok. 88 mln zł.

W głosowaniu odrzucono wnioski o odrzucenie obu nowelizacji złożone przez posłów PO i Nowoczesnej oraz poprawki dotyczące m.in. zmniejszenia o 980 mln zł wydatków na telewizję i radio publiczne. PO proponowała, by pieniądze te przeznaczyć na drogi, podwyżki dla lekarzy oraz refundację świadczeń podwójnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi, natomiast Nowoczesna, by dzięki temu obniżyć deficyt budżetu.

Przepadły także poprawki Nowoczesnej, które zmierzały do tego, by zmniejszyć o 1,5 mld zł kwotę na dokapitalizowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, zmniejszyć o 1,9 mld zł wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółek prawa handlowego i zmniejszyć o 900 mln zł wydatki na restrukturyzację w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Poprawki przewidywały przekazanie tych pieniędzy na zmniejszenie deficytu budżetu.

Nie zyskał uznania także tzw. wniosek mniejszości złożony przez Kukiz'15, który także zmierzał do zmniejszenia wydatków budżetu o kwotę 980 mln zł na działalność radiową i telewizyjną oraz przeznaczenia tej kwoty na zwiększenie wydatków na świadczenia wysokospecjalistyczne oraz podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Jacek Sasin (PiS) tłumaczył wcześniej podczas prac nad zmianami, że komisja opowiedziała się przeciw takiej zmianie, bowiem bez zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych nie ma możliwości przeznaczenia środków na podwyżki wynagrodzeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze