Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali. Nowelizacja skierowana do ogłoszenia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji25 stycznia 2023 09:00

Skierowano do ogłoszenia nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmian w ryczałcie w sieci szpitali. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali. Nowelizacja skierowana do ogłoszenia
Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali. Nowelizacja skierowana do ogłoszenia Fot. AdobeStock

 

Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali. Nowelizacja skierowana do ogłoszenia

24 stycznia skierowano do ogłoszenia projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej.

W rozporządzeniu proponuje się zastąpienie dotychczasowej metody ustalenia prowizorycznej kwoty ryczałtu PSZ, metodą nową.

- Tej opartej na iloczynie kwoty ryczałtu ustalonego na okres obliczeniowy i współczynnika proporcjonalności czasowej, metodą polegającą na iloczynie liczby jednostek sprawozdawczych obliczonych dla danego świadczeniodawcy na okres obliczeniowy, prognozowanej ceny jednostki sprawozdawczej na okres planowania oraz współczynnika korygującego (jakościowego) - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. 

W ocenie skutków realizacji wskazano, że w przypadku świadczeniodawców zakwalifikowanych do tego systemu po raz pierwszy w 2022 r. prowizoryczny ryczałt PSZ będzie obliczany jako iloczyn dwunastokrotności kwoty zobowiązania dotyczącej świadczeń objętych ryczałtem PSZ, przypadającej na ostatni miesiąc okresu obliczeniowego (tj. grudzień 2022 r.) i współczynnika proporcjonalności czasowej"

- Proponowane zmiany umożliwią ustalenie dla świadczeniodawców działających w ramach PSZ wyższych kwot prowizorycznego ryczałtu PSZ, tj. kwot obowiązujących do czasu wyliczenia ostatecznego ryczałtu (w terminie 90 dni od dnia zakończenia poprzedniego okresu rozliczeniowego), niż kwoty wynikające z zastosowania dotychczasowego wzoru, co pozwoli na poprawę sytuacji finansowej tych podmiotów, już w okresie poprzedzającym ustalenie ostatecznego ryczałtu PSZ na rok 2023 - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze