×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe zasady liczenia ryczałtu dla szpitali. Rozporządzenie weszło w życie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Dziennik Ustaw30 stycznia 2023 07:06

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmian w ryczałcie w sieci szpitali została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. 28 stycznia nowe zasady weszły w życie.

Nowe zasady liczenia ryczałtu dla szpitali. Rozporządzenie weszło w życie
Nowe zasady liczenia ryczałtu dla szpitali. Rozporządzenie weszło w życie Fot. AdobeStock

 

Nowe zasady liczenia ryczałtu dla szpitali. Rozporządzenie weszło w życie

27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Przepisy weszły w życie 28 stycznia.

W rozporządzeniu zaproponowano zastąpienie dotychczasowej metody ustalenia prowizorycznej kwoty ryczałtu PSZ, metodą nową.

- Tej opartej na iloczynie kwoty ryczałtu ustalonego na okres obliczeniowy i współczynnika proporcjonalności czasowej, metodą polegającą na iloczynie liczby jednostek sprawozdawczych obliczonych dla danego świadczeniodawcy na okres obliczeniowy, prognozowanej ceny jednostki sprawozdawczej na okres planowania oraz współczynnika korygującego (jakościowego) - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. 

W ocenie skutków realizacji wskazano, że w przypadku świadczeniodawców zakwalifikowanych do tego systemu po raz pierwszy w 2022 r. prowizoryczny ryczałt PSZ będzie obliczany jako iloczyn dwunastokrotności kwoty zobowiązania dotyczącej świadczeń objętych ryczałtem PSZ, przypadającej na ostatni miesiąc okresu obliczeniowego (tj. grudzień 2022 r.) i współczynnika proporcjonalności czasowej". 

- Proponowane zmiany umożliwią ustalenie dla świadczeniodawców działających w ramach PSZ wyższych kwot prowizorycznego ryczałtu PSZ, tj. kwot obowiązujących do czasu wyliczenia ostatecznego ryczałtu (w terminie 90 dni od dnia zakończenia poprzedniego okresu rozliczeniowego), niż kwoty wynikające z zastosowania dotychczasowego wzoru, co pozwoli na poprawę sytuacji finansowej tych podmiotów, już w okresie poprzedzającym ustalenie ostatecznego ryczałtu PSZ na rok 2023 - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze