Nowe założenia do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

Autor: oprac. JJ • Źródło: Menedżer Zdrowia/ Rynek Zdrowia05 października 2022 07:30

Ministerstwo Zdrowia ma niebawem przedstawić nowy projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Piotr Magdziarz, partner zarządzający i założyciel Formedis Medical Management&Consulting, który zapoznał się już z tym dokumentem, omawia w „Menedżerze Zdrowia” najważniejsze jego założenia.

Nowe założenia do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa
Założenia nowego projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa w przygotowaniu. Fot. Shutterstock
  • Jak podaje "Menedżer Zdrowia", w nowym projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zamiast kategoryzacji szpitali z podziałem na A,B, C, D ma zostać wprowadzona klasyfikacja w czterostopniowej skali od I do IV
  • W ocenie szpitali będą miały zastosowanie te same wskaźniki - rentowności działalności operacyjnej, płynności, zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem, zobowiązań ogółem do przychodów ogółem
  • Zamiast Agencji Restrukturyzacji Szpitali ma powstać Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa
  • Fundusz nie będzie mógł wpływać bezpośrednio na działalność operacyjną szpitali - będzie się skupiał na finansowaniu opracowania planów rozwojowych lub naprawczo-rozwojowych, a następnie na wspomaganiu szpitali w ich realizacji

Zamiast A, B, C, D – cztery klasy szpitali

W nowym projekcie zamiast kategoryzacji szpitali z podziałem na A,B, C, D ma zostać wprowadzona klasyfikacja w czterostopniowej skali od I do IV.

– Pozostają te same wskaźniki oceny szpitali, jak w wersji poprzedniej projektu, to jest wskaźniki rentowności działalności operacyjnej, płynności szybkiej, zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem, zobowiązań ogółem do przychodów ogółem – wylicza w „Menedżerze Zdrowia” Piotr Magdziarz, zapowiadając, że „pierwsza kwalifikacja ma nastąpić w 2024 r. na podstawie wyników finansowych podmiotów szpitalnych z 2023 r.”.

Jak dodaje ekspert, szpitale w klasie pierwszej (będące w dobrej kondycji finansowej) będą mogły tworzyć plan rozwojowy – podobnie jak szpitale klasy drugiej. Szpitale trzeciej klasy – plan naprawczo-rozwojowy, a te z czwartej klasy będą musiały opracować plan naprawczo-rozwojowy, a następnie go zrealizować.

Zamiast Agencji Restrukturyzacji powstanie Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności

Jak przekazuje Piotr Magdziarz, zamiast Agencji Restrukturyzacji Szpitali ma powstać Fundusz Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa, a minister zdrowia – w terminie określonym w ustawie ogłosi w dzienniku urzędowym obwieszczeniem wykaz podmiotów szpitalnych wraz z informacją o przyznanej klasie i podleganiu ochronie przed egzekucją, w przypadku podmiotów szpitalnych klasy trzeciej albo czwartej, które spełniły warunki określone w ustawie.

Fundusz w szczególności nie będzie mógł wpływać bezpośrednio na działalność operacyjną szpitali. Będzie się skupiał na finansowaniu opracowania planów rozwojowych lub naprawczo-rozwojowych, a następnie wspomaganiu szpitali w ich realizacji, przeznaczaniu finansowania na rozwój kompetencji kadry kierowniczej szpitali oraz przekazywaniu środków na przeprofilowanie tych szpitali. 

Fundusz będzie także dysponował środkami na wsparcie podmiotów szpitalnych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jednak nie określono, jakie środki i w jakim okresie fundusz będzie miał do dyspozycji – zauważa Piotr Magdziarz.

Dodaje: – W nowej wersji dokumentu nie ma zapisu o wymaganiach kwalifikacji dyrektorów szpitali i prezesów zarządu, które były w pierwszym projekcie. Jest natomiast obowiązek, aby kierownik podmiotu szpitalnego dwa razy do roku uczestniczył w szkoleniu. Nie jest jednak określone, jakiego rodzaju ma to być szkolenie.

Nowe zasady kwalifikacji do sieci szpitali

Projekt zakłada także nowe zasady kwalifikacji szpitali do sieci. Placówka, która prowadzi powiedzmy 10 rozdziałów a przykładowo jeden z nich zostanie zakwalifikowany do sieci to będzie to miało następujące konsekwencje - w ramach 9 oddziałów, które nie zostały zakwalifikowane do sieci szpital będzie mógł prowadzić działalność wyłącznie w ramach hospitalizacji tak zwanej planowej, a nie ostrej lub w przypadku oddziałów zabiegowych, w ramach chirurgii jednego dnia.

Zmiana nastąpiła także w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W pierwszym projekcie zakładano, że będzie ona realizowana poza placówkami szpitalnymi. Teraz mają ją realizować szpitale posiadające szpitalne oddziały ratunkowe. Odpowiedni zapis umożliwia także, jeżeli na określonym terenie nie ma szpitala z SOR – że nocną i świąteczną opiekę będzie realizować szpital, który go nie posiada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum