×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe wynagrodzenia pielęgniarek. "Ustawa deprecjonuje kompetencje i doświadczenie"

Autor: JPP • Źródło: OZZPiP28 marca 2022 09:00Aktualizacja: 28 marca 2022 10:02

Nowe wynagrodzenia dla pielęgniarek? OZZPiP wstrzymuje się z komentowaniem założeń do projektu i czeka na przekazanie dokumentu do konsultacji. Poprzednia ustawa o wynagrodzeniach - jak przypomina Krystyna Ptok, szefowa związku - "deprecjonuje kompetencje pielęgniarek i położnych, ich doświadczenie i wagę zawodu".

Nowe wynagrodzenia pielęgniarek. "Ustawa deprecjonuje kompetencje i doświadczenie"
Protest pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych, w Warszawie we wrześniu 2021. Jednym z postulatów protestu była zmiana ustawy o najniższych wynagrodzeniach Fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Ministerstwo Zdrowia projektuje nową ustawę o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Założenia do projektu opublikowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów
 • Dokument ma zostać jeszcze w tym kwartale przyjęty przez rząd, a nowe wynagrodzenia będą obowiązywały od 1 lipca 2022 roku
 • Projekt zakłada zmiany wynagrodzeń m.in. pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników, opiekunów medycznych, farmaceutów, diagnostów, fizjoterapeutów oraz personelu pomocniczego
 • Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych na razie nie komentuje założeń do projektu ustawy. Przypomina natomiast, że poprzedniej ustawy z 1 lipca 2021 związek nigdy nie zaakceptował

MZ projektuje nowe wynagrodzenia pielęgniarek. OZZPiP nie komentuje

Projekt nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach był jednym z tematów posiedzenia Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych 23 marca. 

- Przypominamy, że nasza organizacja nigdy nie zaakceptowała zapisów poprzedniej nowelizacji tej ustawy, a szczególnie zawartych w niej współczynników pracy, dyskryminujących liczną grupę pielęgniarek i położnych - poinformowała Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP w komunikacie podsumowującym posiedzenie zarządu. 

Związek nie komentuje również założeń do projektu.

- Czekamy na publikację projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji społecznych. Według zapowiedzi strony rządowej ma on zawierać zmiany zapowiadane przez Ministra Zdrowia na podstawie „porozumienia” z 5 listopada 2021, podpisanego przez Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia bez udziału większości reprezentacji zawodów ochrony zdrowia - dodaje Krystyna Ptok.

"Ustawa deprecjonuje kompetencje pielęgniarek i położnych"

Przypomina, że w obradach i rozmowach z Ministrem Zdrowia "nie brali udziału przedstawiciele zawodów medycznych, a jedynie przedstawiciele niektórych związków zawodowych, którzy w niewielkiej skali reprezentują zawody medyczne".

- Działo się to pod presją prowadzonego protestu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Po publikacji „porozumienia” nasza organizacja oprotestowała te propozycje Ministerstwa Zdrowia – stoimy na stanowisku, że ustawa deprecjonuje kompetencje pielęgniarek i położnych, ich doświadczenie i wagę zawodu- konkluduje przewodnicząca związku.

Nowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022

Przypomnijmy: projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych 21 marca opublikowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Dokument ma zostać jeszcze w tym kwartale przyjęty przez rządu, a nowe wynagrodzenia będą obowiązywały od 1 lipca 2022 roku. Pierwsze uzgodnienia w tej sprawie zawarto jeszcze w ubiegłym roku w ramach Zespołu Trójstronnego w ochronie zdrowia. 

Projekt zakłada zmiany wynagrodzeń m.in. pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników, opiekunów medycznych, farmaceutów, diagnostów, fizjoterapeutów oraz personelu pomocniczego.

Planowane podwyżki od lipca 2022 r. najniższych wynagrodzeń zasadniczych przedstawiają się następująco (wyliczenia otrzymaliśmy od przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia):

 • lekarz specjalista (II stopień): z 6 769 zł do 8 210 zł – wzrost o 1 441 zł.
 • lekarz ze specjalizacją I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł – wzrost o 2 009 zł,
 • mgr pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł,
 • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590 zł.
 • ratownik medyczny, pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł – wzrost o 1 550 zł
 • opiekun medyczny, technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł – wzrost o 1 097 zł,
 • sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł – wzrost o 632 zł. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze