×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe wynagrodzenia. Podwyżki ominą psychologów? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 08 kwietnia 2022 18:30

Posłowie interpelowali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie pensji psychologów klinicznych. - Zawód ten nie jest traktowany jako zawód medyczny, co rodzi nieporozumienia przy ustalaniu wynagrodzeń - podkreślają. Ministerstwo wyjaśnia zasady zaszeregowania w tabeli płac pracowników ochrony zdrowia.

Nowe wynagrodzenia. Podwyżki ominą psychologów? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia
Wynagrodzenie psychologów klinicznych powodem nieporozumień z pracodawcami? Fot. Shutterstock
  • Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja w sprawie wynagrodzeń psychologów klinicznych
  • Posłowie zwrócili uwagę na problemy ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w niektórych podmiotach leczniczych
  • Podkreślili, że "brak odpowiedniej interpretacji tabeli płac w ochronie zdrowia rodzi duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami, a zatrudnionymi"
  • Ministerstwo Zdrowia odpowiada, iż podział na grupy zawodowe został
    skonstruowany w oparciu o kryterium poziomu wykształcenia oraz posiadanej specjalizacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy
  • Resort wyjaśnia, że przy kwalifikacji pracownika do właściwej grupy zawodowej pracodawca powinien brać pod uwagę wykształcenie i specjalizację, nie tyle posiadane, co wymagane na stanowisku, na którym zatrudniony jest pracownik

Nieporozumienia w wyliczaniu wynagrodzeń psychologów klinicznych

- W interpretacji placówek służby zdrowia zawód psychologa klinicznego nie jest traktowany jako zawód medyczny, co skutkuje tym, że osoby go wykonujące nie są zaliczane do grupy 5. tabeli stanowiącej załącznik do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w placówkach medycznych. Są one na jej podstawie klasyfikowane w grupie 6. - podkreślili posłowie w przesłanej interpelacji.

- Rodzi to duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami, będącymi przedstawicielami państwowego systemu ochrony zdrowia, a osobami wykonującymi zawód psychologa klinicznego - wskazali.

Wobec wątpliwości posłowe zapytali ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "do jakiej grupy, których wykaz stanowi tabela będąca załącznikiem do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych, należą osoby wykonujące zawód psychologa klinicznego pracujące w placówkach systemu ochrony zdrowia"?

Podział na grupy skonstruowany o kryterium wykształcenia oraz specjalizacji

W odpowiedzi na interpelację resort zdrowia podkreślił, że "załącznik do tejże ustawy ustanawiający 11 grup zawodowych i przynależne im współczynniki pracy wskazuje, że podział na grupy zawodowe został skonstruowany w oparciu o kryterium poziomu wykształcenia oraz posiadanej specjalizacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy."

- Pracodawca/kierownik podmiotu leczniczego realizując więc postanowienia ustawy w zakresie kwalifikowania danego pracownika do właściwej grupy zawodowej, powinien brać pod uwagę wykształcenie i specjalizację, nie tyle posiadane, co wymagane na stanowisku, na którym zatrudniony jest pracownik - dodano.

Kierownik podmiotu ponosi odpowiedzialność za kształtowanie poziomu wynagrodzeń

W odpowiedzi podkreślono, że "trzeba przy tym pamiętać, że przyporządkowanie pracownika do właściwej grupy zawodowej pozostaje w gestii pracodawcy/kierownika podmiotu leczniczego, gdyż to kierownik podmiotu leczniczego ponosi odpowiedzialność za kształtowanie poziomu
wynagrodzeń i ich konkretną strukturę w podległej placówce".

Ministerstwo wskazało również, że w przypadku sporów powstałych w procesie realizacji ustawy, ustawa wskazuje jako podmioty uprawnione do kontroli prawidłowego jej stosowania:

  • podmiot tworzący w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o  działalności leczniczej na zasadach określonych w tej ustawie;
  • Państwową Inspekcję Pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1251 oraz z 2021 r. poz. 1529)

Pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum