Nowe wyceny w kardiologii, utrudnią pracę innym oddziałom?

Autor: Polska Times/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2016 12:31

Mimo protestów środowiska lekarskiego NFZ wprowadził cięcia w kardiologii. Lecznice publiczne uważają, że utrudni to pracę innym oddziałom, bo tam kardiologia dotąd pozwalała łatać finansowe niedostatki.

Fot. Shutterstock

Jak przypomina dziennik Polska The Times, jednym z argumentów branych pod uwagę przy obniżeniu wycen procedur w kardiologii, był ten, iż  NFZ płaci za leczenie zawałów za dużo, w tym prywatnym klinikom.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas  sejmowego przemówienia (11 maja) audytującego poprzedni rząd zawarł uwagę dotyczącą nieprawidłowych wycen procedur. - Ministerstwo Zdrowia latami utrzymywało taryfę obok której w większości niedoszacowanych procedur znajduje się nieliczna grupa bardzo wysoko wycenionych - ocenił. Jego zdaniem, to podstawa do "sąsiadowania z powszechną biedą rosnących fortun w systemie służby zdrowia".

Jak jednak twierdzą dyrektorzy szpitali publicznych, obniżenie wycen dotkliwie odczują wszystkie szpitale. Jak pisze Polska The Times stracą na tym pacjenci oraz szpitale publiczne, takie jak np. Górnośląskie Centrum Medyczne (GCM) w Katowicach - Ochojcu, znane ze swojej kardiologii i kardiochirurgii, które jako szpital wielospecjalistyczny "utrzymuje" też niedochodowe specjalizacje. Właśnie dzięki dobrym wycenom za leczenie chorób serca można było wspierać oddział psychiatrii, czy 30-łóżkowy oddział intensywnej terapii.

- Brak pieniędzy, które mieliśmy dzięki zabiegom kardiologicznym spowoduje, że nie będziemy np. kupować nowego sprzętu - mówi dziennikowi zastępca dyrektora GCM prof. Krystian Wita.

Gazeta przypomina, że - dla porównania - w Czechach na leczenie chorób serca przeznacza się 22 proc. budżetu szpitalnego, zaś na choroby onkologiczne 4 proc. W Niemczech to kolejno: 18 i 9 proc. Tymczasem w Polsce budżet na leczenie onkologiczne wynosi 22 proc., zaś na kardiologiczne ok 11 proc.

Czytaj więcej: www.polskatimes.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum