Nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. KIF zgłosił uwagi
Będą nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zmiany zaopiniowała na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Nowe wyceny mają obowiązywać od 1 stycznia.

- Będą nowe wyceny świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia i przedstawicieli NFZ zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku
- Zmiany opiniuje na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Krajowa Izba Fizjoterapeutów
- KIF optuje m.in. za realną wyceną niedoszacowanych i wycenionych poniżej realnych kosztów świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej oraz poprawą warunków prowadzenia fizjoterapii
Będą nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej
Jak poinformowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów samorząd na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opiniuje "kierunek zmian w ramach prac nad nowymi wycenami świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej."
- Zgłosiliśmy jako samorząd zmiany, których celem była m.in.: realna wycena niedoszacowanych i wycenionych poniżej realnych kosztów świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej; realizacja samodzielności zawodowej fizjoterapeutów; poprawa warunków prowadzenia fizjoterapii - wymienia Krajowa Izba Fizjoterapeutów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie.
Jakie konkretnie uwagi i propozycje zgłosiła KIF?
Czytaj również: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w formie teleporady? W 2022 roku ruszy pilotaż
NFZ przeznaczy ponad 39 mln na koordynatorów w POZ. To ma być rewolucja w przychodniach
Urealnienie wycen w fizjoterapii
- Zaproponowaliśmy wprowadzenie nowych produktów w uproszczonej formie, w których jednostką rozliczeniową jest czas. Co ważne – zmiany przez nas postulowane są zgodne z koncepcją reformy fizjoterapii w systemie publicznym opisaną w raporcie AOTMiT, który został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i uzyskał pozytywną opinię Rady Przejrzystości - podkreślają przedstawiciele Izby.
Jak tłumaczą dzięki temu "podczas terapii fizjoterapeuta będzie mógł zastosować takie interwencje, które uzna za najlepsze dla realizacji celu fizjoterapii, jakim jest przywrócenie funkcjonowania w największym możliwym zakresie".
- Jedyną przesłanką do użycia danej metody leczenia jest dobro pacjenta. Nowe produkty rozliczeniowe miałyby zostać oparte na czasie pracy fizjoterapeuty, a nie wycenie konkretnych procedur, co dziś uniemożliwia płynną modyfikację prowadzonej terapii adekwatnie do indywidualnych potrzeb pacjenta - podsumowuje KIF.
Nie wiadomo jednak czy uwagi zgłoszone przez Izbę zostaną uznane, a jeśli tak w jakim zakresie. KIF ma nadzieję, że "propozycje zostaną w pełni uwzględnione".
Sprawdź: ABM ogłosi w 2022 r. konkursy na rozwój wyrobów medycznych. Do wzięcia 524 mln zł. LISTA
Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)