Nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. KIF zgłosił uwagi

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, KIF24 listopada 2021 10:40

Będą nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zmiany zaopiniowała na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Nowe wyceny mają obowiązywać od 1 stycznia.

Nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. KIF zgłosił uwagi
Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Fot. JPP
  • Będą nowe wyceny świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia i przedstawicieli NFZ zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku 
  • Zmiany opiniuje na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Krajowa Izba Fizjoterapeutów
  • KIF optuje m.in. za realną wyceną niedoszacowanych i wycenionych poniżej realnych kosztów świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej oraz poprawą warunków prowadzenia fizjoterapii

Będą nowe wyceny w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej

Jak poinformowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów samorząd na zaproszenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opiniuje "kierunek zmian w ramach prac nad nowymi wycenami świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej."

- Zgłosiliśmy jako samorząd zmiany, których celem była m.in.: realna wycena niedoszacowanych i wycenionych poniżej realnych kosztów świadczeń w fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej; realizacja samodzielności zawodowej fizjoterapeutów; poprawa warunków prowadzenia fizjoterapii - wymienia Krajowa Izba Fizjoterapeutów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie.

Jakie konkretnie uwagi i propozycje zgłosiła KIF?

Czytaj również: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w formie teleporady? W 2022 roku ruszy pilotaż

NFZ przeznaczy ponad 39 mln na koordynatorów w POZ. To ma być rewolucja w przychodniach

Urealnienie wycen w fizjoterapii

- Zaproponowaliśmy wprowadzenie nowych produktów w uproszczonej formie, w których jednostką rozliczeniową jest czas. Co ważne – zmiany przez nas postulowane są zgodne z koncepcją reformy fizjoterapii w systemie publicznym opisaną w raporcie AOTMiT, który został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i uzyskał pozytywną opinię Rady Przejrzystości - podkreślają przedstawiciele Izby. 

Jak tłumaczą dzięki temu "podczas terapii fizjoterapeuta będzie mógł zastosować takie interwencje, które uzna za najlepsze dla realizacji celu fizjoterapii, jakim jest przywrócenie funkcjonowania w największym możliwym zakresie".

- Jedyną przesłanką do użycia danej metody leczenia jest dobro pacjenta. Nowe produkty rozliczeniowe miałyby zostać oparte na czasie pracy fizjoterapeuty, a nie wycenie konkretnych procedur, co dziś uniemożliwia płynną modyfikację prowadzonej terapii adekwatnie do indywidualnych potrzeb pacjenta - podsumowuje KIF. 

Nie wiadomo jednak czy uwagi zgłoszone przez Izbę zostaną uznane, a jeśli tak w jakim zakresie. KIF ma nadzieję, że "propozycje zostaną w pełni uwzględnione".

Sprawdź: ABM ogłosi w 2022 r. konkursy na rozwój wyrobów medycznych. Do wzięcia 524 mln zł. LISTA

Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze