Nowe współczynniki korygujące dla szpitali. Dziś zarządzenie NFZ wchodzi w życie
14 lutego wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ w sprawie współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez szpitale. - Wprowadzane rozwiązanie stanowi realizację wniosków szpitali powiatowych - podkreśla Fundusz.

Nowe współczynniki korygujące dla szpitali. Dziś zarządzenie wchodzi w życie
Opublikowano nowelizację zarządzenia w sprawie określenia współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotne. 14 lutego przepisy wchodzą w życie, natomiast stosuje się je do rozliczenia świadczeń udzielonych od 1 stycznia tego roku.
- Wprowadzane rozwiązanie stanowi realizację wniosków szpitali powiatowych i ma na celu zagwarantowanie kompleksowości i ciągłości udzielania świadczeń oraz stabilności finansowania w 2023 r. Wprowadzane rozwiązanie wynika z polecenia Ministra Zdrowia z 21 września 2022 r., potwierdzonego stanowiskiem Ministra Zdrowia z 10 lutego 2023 r. - argumentuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zarządzenie składa się z trzech paragrafów:
- W zarządzeniu Nr 120/2022/DEF Prezesa NFZ z dnia 23 września 2022 r. ws. określenia współczynników korygujących dotyczących świadczeń udzielanych przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, w § 1:
- uchyla się ust. 6;
- uchyla się ust. 7.
- § 2. Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia do postanowień umów o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
- § 3. Zarządzenie stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 stycznia 2023 r.
Dwa uchylone przepisy poprzedniego zarządzenia stwierdzały:
- ust. 6. Miesięczną wartość współczynnika korygującego zmniejsza się w przypadku zwiększenia po 1 stycznia 2023 r. kwoty zobowiązania Funduszu, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy, w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uwzględnionej do jego ustalenia zgodnie z ust. 3 i 4, lub w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odpowiadającej umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uwzględnionej do jego ustalenia zgodnie z ust. 3 i 4, wynikającego ze wzrostu:
- wartości taryfy świadczeń ustalonej po 30 września 2022 r.
- wyceny świadczeń dokonanej przez Prezesa Funduszu w trybie § 15 ust. 3 i 4 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "OWU",
- ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej,
- ryczałtu,
- ryczałtu systemu zabezpieczenia
– o wartość tego zwiększenia
- ust. 7. Miesięczną wartość współczynnika korygującego zmniejsza się w przypadku ustalenia kwoty zobowiązania Funduszu, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy, w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uwzględnionej do jego ustalenia zgodnie z ust. 3-5, lub w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odpowiadającej umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej uwzględnionej do jego ustalenia zgodnie z ust. 3-5, na okres rozliczeniowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r. na poziomie wyższym od obowiązującego w 2022 r. w związku ze wzrostem:
- wartości taryfy świadczeń ustalonej po 30 września 2022 r.,
- wyceny świadczeń dokonanej przez Prezesa Funduszu w trybie § 15 ust. 3 i 4 OWU,
- ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej,
- ryczałtu,
- ryczałtu systemu zabezpieczenia
– o wartość tego zwiększenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)