×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe taryfy świadczeń gwarantowanych w zabiegach kończyn i miednicy. AOTMiT zbiera uwagi do 21 stycznia

Autor: oprac. JJ • Źródło: AOTMiT/Rynek Zdrowia17 stycznia 2022 12:50

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała raport dotyczący ustalenia taryfy świadczeń gwarantowanych w obrębie kończyn i miednicy, który został skierowany do konsultacji zewnętrznych. Uwagi do raportu można składać do 21 stycznia.

Nowe taryfy świadczeń gwarantowanych w zabiegach kończyn i miednicy. AOTMiT zbiera uwagi do 21 stycznia
AOTMiT rekomenduje zmiany taryf w zakresie zabiegów kończyn górnych i dolnych. Fot. Shutterstock
 • Dane z roku 2020 w raporcie AOTMiT uznano za zniekształcone przez pandemię i stworzono go w oparciu o rok 2019
 • W roku 2019 świadczenia obejmujące średnie, duże i kompleksowe zabiegi na kończynach i miednicy realizowało, na podstawie umów zawartych z NFZ, 529 podmiotów, zrealizowano 131 474 produktów rozliczeniowych o łącznej wartości 501 335 529 zł.
 • Proponowane przez AOTMiT projekty taryf są wyższe od aktualnej wyceny odpowiednio od 0,21 proc. do 180 proc., z wyjątkiem grup H31E, H31F oraz H41 gdzie wycena pozostaje bez zmian
 • Proponowane zmiany zwiększą wydatki po stronie płatnika o ponad 140 mln zł (o 33 proc. w stosunku do 2019 roku)

Co obejmuje raport?

Raport dotyczy taryfikacji średnich, dużych i kompleksowych zabiegów na kończynie górnej, dolnej i miednicy obejmują szereg procedur zabiegowych – amputacji, obejmującej część miednicy, artrodezy stawu, artroplastyki, epifizjodezy, korekcji stopy końsko-szpotawej, leczenia złego wzrostu, leczenia braku zrostu (stawy rzekome), metody rozciągania z lub bez kortykotomii/ostotomii, nastawienia złamań, operacji mankietu rotatorów, otwartego nastawienia złamania z wewnętrzną stabilizacją, osteotomii, przeszczepów kostnych.

Raport obejmuje także rekonstrukcje zniekształceń stawów ręki i stopy, replantacje, stabilizacji wewnętrznej, usunięcia zespolenia wewnętrznego, uwolnienie kanału nadgarstka, uwolnienia kanału stępu, zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego, zwichnięcia stawu ramiennego.

Najwięcej świadczeniodawców w woj. warmińsko- mazurskim

Jak podano w raporcie rok 2020 był okresem pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, w którym cześć szpitali, w tym również oddziałów zabiegowych, była przekształcona w szpitale zajmujące się leczeniem chorych na COVID-19, a część zabiegów, głównie planowych, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, była odwoływana. W związku z tym na potrzeby oszacowania wielkości zapotrzebowania na Raportowane świadczenia oraz ich podaży oparto się na danych z roku 2019, ponieważ dane z roku 2020 uznano za zniekształcone przez pandemię.

W roku 2019 świadczenia obejmujące średnie, duże i kompleksowe zabiegi na kończynach i miednicy realizowało, na podstawie umów zawartych z NFZ, 529 podmiotów. Świadczeniodawcy zrealizowali 131 474 produktów rozliczeniowych o łącznej wartości 501 335 529 zł.

Najwięcej świadczeniodawców w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców występowało w województwie warmińsko-mazurskim, a najmniej w województwie małopolskim i pomorskim.

Największą liczbę świadczeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców realizowali świadczeniodawcy z województwa podlaskiego, zaś najmniejszą z województwa kujawsko-pomorskiego. Świadczenia finansowane w ramach analizowanych grup realizowane były głównie przez szpitale należące do kategorii gminne, powiatowe i miejskie oraz niepubliczne.

W 2020 spadek hospitalizacji

W 2019 r. nastąpił wzrost realizacji świadczeń w większości analizowanych grup a w pozostałych realizacja świadczeń utrzymywała się na zbliżonym do poprzednich lat poziomie. W tymże roku najwięcej świadczeń było realizowanych w ramach grupy średnie zabiegi na kończynie dolnej, najmniej natomiast w grupie kompleksowe zabiegi w zakresie kończyny dolnej i miednicy.

W 2020 r. nastąpił wzrost realizacji świadczeń kompleksowych oraz spadek liczby hospitalizacji w pozostałych grupach. Powodem spadku realizacji grup było częściowe ograniczenie przyjęć planowych z powodu Covid-19.

W tym także roku najwięcej świadczeń zostało zrealizowanych w ramach grupy średnie zabiegi na kończynie górnej, najmniej natomiast w grupie kompleksowe zabiegi w zakresie kończyny dolnej i miednicy u pacjentów > 65 roku życia.

Jak podano w raporcie na przestrzeni lat 2019–2021 wzrosła średnia liczba osób oczekujących (przypadki stabilne) do oddziału chirurgii onkologicznej dla dzieci i neurochirurgii, w ramach których można wykonywać zabiegi. Na początku roku 2021 najwięcej pacjentów oczekiwało na przyjęcie do szpitala do oddziałów neurochirurgicznych (440 osoby) a najmniej do oddziałów chirurgii onkologicznej (59 osób).

Propozycja taryf

W raporcie podano, na podstawie analizy kosztów w oparciu o dane przekazane przez świadczeniodawców oraz po zważeniu uzyskanych wartości analizowanych świadczeń wielkością udziału realizacji danego świadczenia w grupie propozycje nowych taryf.

 • W zakresie kompleksowych zabiegów w zakresie kończyny dolnej i miednicy poniżej i powyżej 65 roku życia nie zaproponowano zmian (aktualna wycena wynosi odpowiednia 14 584 i 15 647 zł).
 • W zakresie rekonstrukcji funkcji ręki, w tym interwencji mikrochirurgicznej – rekomendacja wyceny pozostaje na poziomie 12 695 zł.
 • W dużych zabiegach z zakresie kończyny dolnej i miednicy AOTMiT rekomenduje wzrost wyceny o 0,21 proc. z 5 255 do 5266 zł.
 • W dużych zabiegach na kończynie górnej  AOTMiT proponuje wzrost (o 19 proc.) z 4 842 do 5 745 złotych
 • W przypadku średnich zabiegów na kończynie górnej propozycja wzrostu taryfy się 68 proc. (z 1 476 do 2 474 zł).
 • Największy proponowany wzrost taryfy (180 proc.) dotyczy zakresu średnich zabiegów na kończynie dolnej – z 1 476 do 4 135 zł.

Jak dodano w raporcie wprowadzenie w życie proponowanej taryfy świadczeń będzie wiązało się ze wzrostem wydatków po stronie płatnika publicznego w wysokości ponad 140 mln zł, co odpowiada 33 proc. zwiększeniu ponoszonych kosztów w obszarze analizowanych świadczeń w stosunku do 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze